Las Vegas’ta bu yılın Money 2020 etkinliğinin ardından fazlasıyla kader ve kasvet vardı…

FinTech’ler yatırım yapmak için zorlanıyor, fareler gemileri terk ediyor, şirketler bankalar tarafından satın alınma veya destek konusunda çaresizleşiyor ve buna benzeri iç karartıcı gelişmeler… Benim için Medium’da beliren bir yorum diğerlerinden daha dikkat çekiciydi: FinTech yavaşça ölüyor ve bu iyi bir haber (Fintech is Slowly Dying and That’s Good News)

Fintech bankacılık sektörünün öğlen yemeğini yiyecekti ancak kendilerini aynı yatakta buldular. Olaylar nasıl da beklenmedik gelişiyor!

Makalenin yazarı Jeff Scallop, tam bir bulmaca. Bu isim Medium dışında bir yerde belirmiyor. Söz konusu ismi LinkedIn, Twitter, Google ve diğer sosyal medya platformları ve arama motorlarında bulamadıktan sonra, Jeff’in takma bir isim altında yazılar yazan bir şirket sözcüsü olduğunu düşünüyorum. Aşağıda, makalesinden birkaç kesit yer alıyor:

Kısa süre önce Las Vegas’ta gerçekleşen Money 20/20 Konferansı‘nın ardından, bir analist ‘bankacılığı’ işaret levhaları üzerinde reklamlaştıran ve “bir Fintech ile bir banka olmanın artık bir ve aynı olduğu konusunda açıklık getiren” fintech’ler konusunda yaygara yapıp duruyor.

Fintech en yakın banka departmanında henüz bir orta yönetici işi devraldı ve o andan itibaren her gün tozlu bir ofis kabininde kağıtları sağa sola savurmakla ve mortgage tapularını damgalamakla uğraşıyor…

Her ne kadar bu senaryo depresif olsa da, genel görüntü kederli olmaktan çok uzak. Tüketiciler ve startup’lar Fintech’ten uzaklaşmaya başladıkça bir sorun yaşamayacaklar ve DeFi, stablecoin’ler, kripto ve merkezi bankası dijital paraları (CDBCs) gibi teknolojilerin kaynaşmasından doğan birçok fırsatı keşfedecekler. Söz konusu teknolojiler, ödeme ve bankacılık sektörünü güçlü bir şekilde sarsmaya meyilli.

FinTech gölgeye çekildikçe ve bu esnada eski bankacılık aktörleri tarafından daha fazla asimile edildikçe, bir sonraki yenilik dalgası ‘büyük taklitçiler’ Celcius, Voyager ve Three Arrows’ın yıkılmasının ardından hız kazanmaya başladı bile. 3 ‘CeDeFi‘ acemisinin iflası, yıldızlara ulaşmayı hayal ederken yarı yolda hızlı kar elde etmek isteyen acemiler hakkında önemli bir uyarı.

Bu düşüncelerin bir kısmı Money 2020 katılımcılarının bazıları tarafından pekiştirildi, yine de bu hikayenin üç ana öğretisine bakalım:

1- FinTech’ler sürünüyor ve birçoğu ya ölecek ya da satın alınacak, 

2- FinTech’ler bol nakitli bankalar ile çalışma konusunda çaresiz,

3- Kripto paralar genel durumun ortasında bulunuyor. 

İlk maddeyi kabul ediyorum. Ocak ayında yaptığım tahminde ve kaleme aldığım yazıda bir ‘kan banyosundan’ bahsettim. Ancak FinTech’in öldüğünü söylemek bunu fazla öteye taşımak olur. FinTech 2022’de zor bir zaman geçiriyor… Özellikle 2023’e uzanan para akışı olmayan Fintech’ler zor günler geçiriyor, ancak bu sadecce bir silkelenme anlamı taşıyor. Ölüm söz konusu değil. 

Birçok FinTech önümüzdeki 18 ay içinde bankalar ve kendileriyle mücadele eden aktörler tarafından satın alınacak. Satın alınma ihtimali bulunan, iyi fikirlere sahip FinTech’lerin bu fikirlerini hayata geçirip geçiremeyecekleri halen belirsiz. Muhtemelen, yatırım piyasalarına erişimi bulunan bir diğer FinTech şirketi ile bu olabilir.

İkinci maddeye gelirsek, bankalar start-up FinTech şirketleri ile ortaklık kurmaya yıllardır ilgi gösteriyor. Ortaklıklar zor olsa da, kendileri ile çalışmak isteyen şirketlere açık olacaklar. Birçok FinTech şirketi; müşteri alımı, uyumluluk ve mobil aracılığı ile yapılan çevrimiçi ödemeler gibi bankaların kötü yaptığı işlemleri düzeltiyor.  Burada bir harmoni söz konusu ve söz konusu etkileşim önümüzdeki 18 ay içerisinde giderek güçlenecek. Tek endişem nakit sıkıntısı çeken Fintech’lerin temel pazarlık değeri olarak fikirlerini satmak zorunda kalacak olmaları; bu bir kriz anında yaşanan durumu açıklıyor.

En son noktada kripto, lunapark trenine benzeyen oldukça ilginç hareketler yapmakla meşgul. Risk alma endişesi bulunan insanların kriptoya yaklaşmasını önermem. Ancak iyi bir risk yöneticisiyiseniz ve bugün 20% artan, ancak yarın %40 azalan bir piyasaya tolere gösterebilecekseniz, yatırım yapın.

Kripto olunması gereken yer mi? Benim için evet, ancak ben belli bir süredir bu alanda yer alıyorum. Sizler şahsi değerlendirmenizi yapmalısınız. Ben bir finansal yatırımcı değilim ve yatırımlar yukarıda bahsettiğim gibi yükselip alçalabilir. Kripto için güçlü bir mideye sahip olmanız lazım. 

Her şekilde kurgu karakteri Jeff Scallop ilginç bir yazı kaleme almış ve okumaya değer. Kapanış yorumu olarak, Andrzej Sapkowsk ile aynı görüşteyim: “Sadece ölüm kavgayı sona erdirir. Diğer her şey sadece kavgayı böler.” 

Yazı: Chris Skinner