Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödemeler alanı Açık Bankacılık hizmetlerini kullanıma açtığını duyurdu.

TCMB, liralaşma stratejisinin dijital ekonomi yol haritasının önemli bir bileşeni olan ödemeler alanı Açık Bankacılık hizmetlerini kullanıma açtı. TCMB’den yapılan açıklamada, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen ve taraflara standart açık bankacılık işlemlerinin ‘Açık Bankacılık Geçidi’ (GEÇİT) altyapısı üzerinden hizmet vermeye başladığı kaydedildi.

Açıklamada 1 Aralık 2022 itibarıyla testlerini ve teknik sertifikasyonlarını başarıyla tamamlamış olan 6 bankanın ‘GEÇİT’ üzerinden hesap hizmeti sağlayıcıları olarak hizmet vermeye başladığı ifade edildi.

TCMB açıklamasında bu hizmetin, ödeme hizmetleri alanındaki veri paylaşım servislerinin, 7/24/365 anlık para transferine olanak sağlayan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, ödemeler alanında ülkemizin ulusal karekod standardı olan TR Karekod, IBAN numaraları yanında; telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde FAST ödemesi yapılabilmesine olanak sağlayan Kolay Adresleme Sistemi ve TCMB’nin 15 Eylül 2021 tarihinde ilan ettiği Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu ile birlikte dijitalleşme hedefleri doğrultusunda ülke ekonomisine çok önemli katkılarda bulunacağı bildirildi.

Açık Bankacılık son yılların Bankacılık ve Finans alanında en çok konuşulan kavramların başında geliyor. Üçüncü taraf sağlayıcıların, API’ler aracılığıyla bankacılık müşterilerinin finansal bilgilerine erişmelerine olanak tanıyan açık bankacılık, müşterilere daha özel, yenilikçi ürün ve hizmetler sunarak bankacılıkta daha fazla rekabeti teşvik ediyor.

Açık Bankacılık hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.