Capital One, kendi veri yönetimi çözümlerini yaratan ve geliştiren 1 yıllık yolculuğun ardından bu yaz, geliştirdiği veri yönetimi ve ilgili yazılım ürünlerini, buluta geçiş yapmak isteyen diğer şirketlere satmak için yeni bir iş kolu olan Capital One Software’i piyasaya sürdü…

Bankanın kendisini, teknolojisini ve organizasyonunu dönüştürme çabalarının zirvesini temsil eden Capital One Software, aynı zamanda diğer şirketlerin de aynı şeyi başarmasına yardımcı olmak istiyor. Nasıl mı?

Capital One Software’in ödemelerden sorumlu başkanı Ravi Raghu, saygın medya platformu Venture Beat’e Capital One’ın kendisini dönüştürmesinin ve yazılımlarını üçüncü taraflara satmak için bir iş kurmalarının ardındaki hikâyeyi anlattı.

Raghu’ya göre bu yolculuk, bir bakıma Capital One’ın kuruluş günlerine geri dönerek başladı. Raghu, “Bilgiye dayalı bir strateji şirketi olarak tüm yolculuğumuzun merkezinde veri vardı ve yol boyunca şunu fark ettik: Gerçekten iyi tanınan bir banka olmak için aynı zamanda harika bir teknoloji şirketi olmamız gerekiyordu.” ifadelerini kullanıyor. Bunun için Capital One önce kendi veri ve bulut bilgi işlem kullanımını ölçeklendirdi. Raghu, bunun müşteriler için gerçek zamanlı kişiselleştirilmiş deneyimler sağlama ve daha çok buluta öncelik veren bir şirket olma arzusundan kaynaklandığını söyledi.

Her iki dünyanın en iyilerini harmanlamak

Capital One’ı kendi yazılım ve veri yönetimi yeteneklerini oluşturmaya yatırım yapmaya iten neydi? Raghu, bankacılık müşterilerine hizmet verirken iyi yönetilmek ve bulutta faaliyet gösterilen ölçekte faaliyet göstermek için şirket içinde ihtiyaç duydukları ek yetenekler oluşturmaya karar verdiklerini söyledi.

Bu yalnızca teknik bir dönüşümü değil, aynı zamanda 12.000 kişilik bir teknoloji iş gücünün geliştirilmesini de içeriyor. Çevik geliştirime süreçleri, restful API’larının kullanımı, mikro hizmetlerden yararlanılması, makine öğrenimi, yapay zeka ve özünde tam anlamıyla bir teknoloji şirketi haline gelmek bu dönüşüm sürecinin birer parçası.

Raghu konuyla ilgili olarak şunları diyor: “Geleceğin bankasının aslında bir teknoloji şirketi olduğunu erkenden fark ettik. Teknoloji şirketlerinin sahip olduğu türlerin en iyisi ile aynı zamanda bankaların bilinen türlerinin en iyisi bir araya geliyor. Bunu erkenden fark ettikten sonra aslında o teknoloji şirketi olma yolculuğumuzda belirli seçimler yaptık.

Doğal bir genişleme

Raghu, kendi teknolojilerini oluşturma süreciyle ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Yolculuk boyunca etkileşimde bulunduğumuz şirketlerden de geri bildirim almaya devam ettik. Kendi uzmanlığımız ve deneyimlerimizden yararlanmayı çok isterlerdi, böylece buluta geçişlerini hızlandırabilirlerdi.

Oluşturduğumuz araçlar, muhtemelen bu şirketlerin hepsinin yararlanabileceği araçlardır. Capital One Software’in amacı, test ettiğimiz her şeyi gerçekten alıp bulut üzerinde daha etkili bir şekilde çalışmak isteyen şirketlere vermektir.

Raghu, Capital One Software girişiminin, Capital One’ın çözümler geliştirmek ve kendisini “bankacılık da yapan bir teknoloji şirketine” dönüştürmek için yaptığı yatırım ve inovasyonun doğal bir uzantısını temsil ettiğini söylüyor. Raghu, “Yolculuğumuzda edindiğimiz deneyimi alıp diğer şirketlerin müşterileri için yenilik yapmak adına harcadıkları zamanı gerçekten kısaltmalarına yardımcı olduğunu” sözlerine ekliyor.

İlk adım: Slingshot

Capital One Software’in geliştirdiği ve üçüncü tarafların kullanımına sunduğu ürünlerin ilki olan Slingshot, şirketlerin Snowflake platformunu optimize etmelerine ve Snowflake kullanımlarını yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir veri yönetimi çözümü.

Raghu, özellikle bulut üzerinde çalışmaya yeni başlayan şirketler için bulutun gücünü iyi yönetilen bir şekilde kullanmanın önemli olduğunu söylüyor. “Slingshot’ın yaptığı, yerleşik kontroller ve yerleşik yönetişim ile Snowflake kullanımını uygun şekilde ölçeklendirmenize izin veren bir çözüm sunmaktır. Böylece size maliyetleri görmenizi sağlar, Snowflake’te yapacağınız gelecekteki harcamaları optimize etmenize olanak tanır. Bu Slingshot’ın odak noktasıdır.

Raghu, gelecekte Capital One Software’in “daha geniş veri yönetimi ve bulut yönetimi alanlarında çözümler” oluşturup pazara sürmeyi planladığını da açıkladı.

Capital One Software’in araçlar üzerinde çalıştığı diğer kategoriler arasında veri yayınlama, veri tüketimi ve veri yönetişimi yer alır. Yayınlama, kaynak sistemlerden veri almayı ve analitik çerçeveler için daha erişilebilir hale getirmeyi içerir. Tüketim, şirketlerin stratejilerini ve iş planlarını geliştirirken kullanabilecekleri verileri almayı ve içgörüler sunmayı içerir. Yönetişim ise tüm bunların iyi yönetildiğinden emin olmaktır; gizlilik ve veri saklama gibi şeyler uygun şekilde ele alınır.

Şirket içinde test edildi ve denendi

İlk bakışta, bir B2B yazılım işinin kurulması, genellikle kredi kartı TV reklamlarıyla tanınan bir banka için kesinlikle atılması gereken ilginç ve cesur bir adım gibi görünüyordu. Ancak Raghu, Capital One Software tarafından oluşturulan çözümlerle ilgili benzersiz ve ayırt edici faktörlerden birinin, en büyük müşterilerinin Capital One olması olduğunu söylüyor.

KaynakVentureBeat