Yeni bir veriye göre İngiltere’de ATM’den para çekme işlemlerinde 13 yıl sonra ilk kez artış görüldü…

İngiltere merkezli finans kuruluşu Nationwide Building Society, İngilizlerin hayat pahalılığı krizine fiziksel parayla bütçelerini kontrol etmeye çalışarak karşılık vermesiyle ATM’den para çekme işlemlerinde 13 yıl sonra ilk kez artış yaşandığını kaydetti.

Kurum 2020 yılı boyunca ATM’lerden 30,2 milyon adet nakit para çekimi olduğunu bildirdi. Bu değer 2021’e kıyasla yüzde 19 oranında artış anlamına gelse de pandemi öncesindeki 44,6 milyon işlemin bir hayli gerisinde.

2022’de Nationwide ATM‘lerinden çekilen ortalama nakit miktarı ise 105 sterlin olarak kaydedildi. Bu oran önceki yıla kıyasla yüzde 2 düşüş anlamına geliyor, buna karşın 2019’a göre yüzde 25 artışa işaret ediyor.

ATM kullanımı para yatırma konusunda da artıyor…

Nakit para yatırma söz konusu olduğunda ise son 5 yılda ATM’lerin kullanımı yüzde 34 oranında artış gösterdi. Yatırılan ortalama miktar ise 5 yıl öncesine kıyasla yüzde 37 artış göstererek 277 sterlin‘e çıktı.

Nationwide ödemeler direktörü Otto Benz konuyla ilgili olarak: “İnsanlar artan yaşam maliyeti nedeniyle borca girmekten kaçınmak için nakit paraya döndükçe yıllar sonra ilk kez ATM’lerden nakit para çekimlerinde doğal bir artış görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

KaynakFinextra