KYC pazarının referans sektörlerinden olan bankacılık alanında Mayıs 2021 ve Aralık 2022 tarihler arasında toplamda 14 milyon 192 bin 16 kullanıcı uzaktan kimlik doğrulama için bankacılık kanallarına başvurdu…

Bankacılık, finans, sigorta, telekomünikasyon sektörleri başta olmak üzere Uzaktan Kimlik Doğrulama (KYC) pazarı 2022 yılında olduğu gibi 2023’de de gelişimini sürdürerek etki alanını artırmaya devam edecek. KYC pazarının referans sektörlerinden olan bankacılık alanında Mayıs 2021 ve Aralık 2022 tarihler arasında toplamda 14 milyon 192 bin 16 kullanıcı uzaktan kimlik doğrulama için bankacılık kanallarına başvurdu. 2023 yılında B2B hizmetleri sunan şirketler, kendilerini yakın bir zaman içerisinde KYB hizmetini kullanırken bulacak. Sektörüne öncülük eden yenilikçi şirket Identify Türkiye, KYC pazarına ilişkin değerlendirmelerini paylaşırken ilerleyen dönemde sektörü bekleyen gelişmeleri sıraladı.

Goode Intelligence tarafından yayınlanan “Identity Verification (IDV) Market & Technology Analysis & Forecasts 2021-2026” raporuna göre uzaktan kimlik doğrulama pazarının 2026 yılına kadar 17 milyar doları aşarak yüzde 22 oranında büyümesi bekleniyor. Rapor ayrıca, 2021 yılında 1,1 milyar olan uzaktan kimlik doğrulama işlemlerinin sayısının 2026’da 3 katına çıkarak 3,8 milyara yükseleceğini işaret ediyor.

Regülasyonlar pazarı desteklemeye devam ediyor 

Türkiye’de 2022 yılında yaşanan tüzel kişi olan firma ve şirketlerin ıslak imza gerekmeden banka müşterisi olabilmesi gibi regülasyon değişiklikleri kullanıcıları ve şirketleri teşvik ederken, dijitalleşme süreçlerindeki kurumların ihtiyaçlarında da büyük oranda artış yaşanmasına neden oldu. Bu sebeplerle 2022 yılında Türkiye’de çok sayıda sektörde milyonlarca doğrulama işlemine imza atıldı.  Gözlemlenen bu artış pazara olan ihtiyacın ilerleyen dönemde de artarak büyüyeceğini gösteriyor.

Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal, KYC pazarı ve 2022 yılını değerlendirdiği açıklamasında “Identify olarak 2022 yılının çok verimli bir yıl olduğunu söyleyebilirimŞirket olarak gelişmeye ve müşterilerimize çok daha hızlı ve kaliteli deneyim sunmaya devam ettik. Hiç durmadan, müşterilerimize hizmet edecek yeni özellikler ekledik, var olanları da geliştirdik. Yeni teknolojilere erkenden adapte olarak daha güvenli ve hızlı bir hizmet sunmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’de 15, dünya genelinde ise 50’nin üzerinde şirket ile aktif olarak iş birliği yapıyoruz. Bu bağlamda sunduğumuz hizmetin de etkisiyle çalıştığımız bu şirketlerin hepsinin geçtiğimiz yılı büyük bir verimlilikle kapattığını söylemek yanlış olmaz. Bu da şirket olarak bizim sunduğumuz hizmetin kalitesini ortaya koyuyor. Identify kalitesini her geçen daha fazla kurumla tanıştırdığımız için çok mutluyuz” şeklinde konuştu.