ABN Amro, halka açık blockchain ağında bir müşterisi için dijital tahvil kaydı yapan Avrupa’daki ilk banka oldu.

Tamamen dijital olarak işleyen süreçte bankanın ticari müşterilerinden biri olan havacılık şirketi APOC adına 450.000 euro toplandı. Mülkiyet, yatırımcıların tahvil için ödeme yaptıktan sonra edindikleri token’lar olarak blockchain ağına kaydedildi.

Halka açık blockchain ağları tüm tarafların blockchain ağının temel faaliyetlerine katılmakta özgür olduğu bir ağ türüdür. Bu tür ağlarda taraflar devam eden faaaliyetleri okuyabilir, yazabilir ya de denetleyebilir. Bu da kendi kendini yöneten, merkezi olmayan yapıya ulaşılmasına yardımcı olur. ABN Amro da tahvil kaydını bu tur bir blockchain ağında yaparak müşterilerine hizmet vermek istiyor.

Hollanda merkezli banka, projede Bitbond ile birlikte çalıştı. Tahvile erişim sağlanması amacıyla müşteri anahtarlarını tutacak bir dijital cüzdanın oluşturulması için ise Fireblocks ile ortaklık kurdu.

ABN Amro, yeniden satmak üzere Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) bir dijital tahvil satın alarak daha önce dijital tahvillerle ilgili bir deneyim kazanmıştı. Banka, artık müşteri teklifleri için bu bilgiden yararlanabileceğini söylüyor ve APOC ise bundan yararlanan şirketler arasında ilk sırada yer alıyor.

ABN Amro’da  strateji ve inovasyondan sorumlu Edwin van Bommel konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor: “Orta ölçekli ve daha büyük ticari müşterilerimize kaldıraçlı finansman sağlamaya yönelik güncellenen bu dijital çözüm, geleneksel tahviller ile kitle fonlaması arasındaki boşluğu dolduruyor. Blockchain sayesinde, oldukça verimli ve son derece müşteri dostu bir hal alıyor.

Bommel, Almanya ve Hollanda’daki kurumsal müşterilere daha fazla dijital tahvil sunmak için çalışmalarının devam ettiğini söylüyor.

KaynakFinextra