Strategy& tarafından hazırlanan “Payment and Open Banking Survey 2022” kamuoyuyla paylaşıldı…

Londra merkezli PwC‘nin (PricewaterhouseCoopers) strateji danışmanlığı iş birimi Strategy&, Payment and Open Banking Survey 2022 (Ödemeler ve Açık Bankacılık Anketi) başlıklı kapsamlı çalışmasını yayımladı.

15 Avrupa ülkesini içeren tüketici anketlerinin esas alındığı araştırmada bankacılık deneyimine yön veren faktörler, tüketicilerin ödeme tercihleri, banka dışı oyuncular, Açık Bankacılık yaklaşımı gibi konular ele alındı.

Covid sonrası nakit canlanmasının olmadığı, ancak düşüşünün de hızlanmadığı, genç nüfus arasında kullanımının daha düşük seyrettiği gibi çıktılar yer aldı…

Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 20’si fayda odaklı veri paylaşımı konusunda istekli. Veri paylaşımı noktasında en çok bankalara güveniliyor.

Türkiye’de bankacılık ürün/hizmetlerinde banka dışı oyunculara yoğun ilgi

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 72’sinin bankacılık ürün ve hizmetleri için banka dışı oyuncuları tercih edebileceklerini ortaya koyuluyor. Bu oran 15 ülke arasındaki en yüksek oran.

Açık bankacılığın dünyada ve Türkiye’deki geleceğine dair önemli pek çok bulguyu da içeren Strategy& “Ödemeler ve Açık Bankacılık” Araştırmasının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz (İngilizce dilindedir).