Hem finansal hizmetler hem de FinTech şirketlerinin spor sponsorluğu anlaşmaları, sektördeki marka bilinirliği rekabetiyle birlikte son üç yılda önemli ölçüde artış gösterdi…

Uluslararası ödemeler, ödeme kartları, kripto para birimi ve e-ticaret endüstrilerinde uzmanlaşmış bir finansal veri şirketi olan FXC Intelligence tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ödemeler sektöründeki yapılan anlaşmalar son yıllarda ciddi oranda arttı.

Aralık 2022’de yayınlanan raporda FXC Intelligence, ödeme şirketlerinin son 18 ayda duyurulan spor sponsorluğu anlaşmalarını derinlemesine inceledi ve ortaya çıkan trendleri özetledi.

Söz konusu analize göre, dönem içinde 20’si ana sponsorluk ve 28’i ödeme ortaklığı sponsorluk olmak üzere en az 48 anlaşma imzalandı.

ABD merkezli ödeme firmaları Mastercard ve Visa, bu alandaki en aktif ödeme şirketleri olarak dikkat çekiyor. Rapora göre, bu firmalar genellikle futbol, Amerikan futbolu, golf ve tenise kadar uzanan en büyük etkinlikler ve sporlar arasında dönüşümlü olarak çalışıyor. Tüm bunlar, bu şirketlerin kitlesel olarak marka bilinirliği kazanmalarına yardımcı oluyor…

 

Mastercard önde…

2022 GlobalData raporuna göre, Mastercard şimdiye kadar 100 milyon ABD dolarını aşan tahmini harcamasıyla ödeme sponsorluğu pazarında en çok harcama yapan taraf oldu. Visa ise anlaşma sayısında en yüksek sırada yer alıyor. 2022’de 28 anlaşma yapan şirket, 119,7 milyon dolar ile listede en çok harcama yapan Mastercard’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

FXC’nin raporuna göre şirketler spor sponsorluklarını marka bilinirliğini artırmanın, olumlu tematik çağrışımlar oluşturmanın ve büyük bir uluslararası kitle tarafından görünür olmanın bir yolu olarak kullanıyor. FIA Formula 1 (F1) Dünya Şampiyonası’nda yarışan tek Amerikan takımı olan Haas F1 takımının isim sponsorluğunu alan P2P ödeme şirketi MoneyGram buna örnek olarak gösterilebilir.

FXC’nin raporuna göre birincil sponsorlukların yanı sıra, son 18 ayda işletmeler arası (B2B) fırsatlardan yararlanmak için başka anlaşmalar da imzalandı. Çoğu Premier Lig futbol kulübünün, genellikle kulüp için FX işlemlerini de yapan bir para transferi ortağı olduğu belirtiliyor. Bu tür ortaklar arasında Skrill, TransferMate, Remitly ve Sokin gibi şirketler yer alıyor.

En aktif spor dalı futbol…

GlobalData raporuna göre, 2022’de ödeme sektörü, spor endüstrisindeki mekan adı sponsorluğu harcamalarının %21’ini oluşturarak toplam 2,24 milyar ABD doları topladı. Tutar, ödeme sektörünü spor sponsorluğu harcamalarında en aktif sektör haline getirdi. Rapora göre futbol, ​​2022’de 819,6 milyon ABD doları çeken, ödeme sponsorluğu için en aktif spor pazarıydı. NBA ise en değerli mülk olarak öne çıktı. Nisan 2022 itibarıyla 614 ödeme markası spor sponsorluğu anlaşması yaptı.

FinTech’ler için son derece ışıltılı bir alan…

Şüphesiz spor sponsorluğu, FinTech şirketleri için oldukça cazip bir teklif olarak ortaya çıktı… Bu tür sponsorluklar FinTech’lerin daha geniş topluluklarla bağlantı kurmalarına ve marka algısı ile değerini geliştirmelerine olanak tanıyor.

Özellikle UEFA Şampiyonlar Ligi, FIFA Dünya Kupası ve Premier Lig gibi yüksek profilli etkinliklere sponsor olmak, FinTech şirketlerinin hedef kitlelere hitap etmesini, marka görünürlüğünü artırmasını ve daha geniş bir topluluk arasında güvenilirlik ve güven beslemesine katkı sağlıyor.

KaynakFinTechNews