2022, jeopolitik çatışmalar, tedarik zinciri zorlukları, artan enflasyon ve faiz oranları ile ilgili belirsizliklerle karşı karşıya kalan FinTech sektörü için zorlu bir yıl oldu. Makroekonomik ters rüzgarlar, işletmeleri toplu işten çıkarmalara ve genişleme planlarını yeniden ölçeklendirmeye zorladı.

Bu piyasa koşulları yatırımcıların, piyasa oynaklığından daha korunaklı olduğu ve dijitalleşme çabalarının ortasında güçlü bir büyümeye hazır olduğu düşünülen kurumsal (B2B) FinTech şirketlerine odaklamalarına neden oldu. B2B FinTech’e artan ilgi, sektörün tanık olduğu göreli dinamizmin yanı sıra güçlü risk sermayesi (VC) yatırım faaliyetleriyle de görülebiliyor.

2022’de B2C FinTech yatırımları yüzde 47 oranında düşerek 57 milyar dolardan 30 milyar dolar seviyesine geriledi. Buna karşılık, B2B FinTech VC yatırımları yalnızca yüzde 32 düşerek 2021’de 93 milyar dolarken 2022’de 63 milyar ABD dolar seviyesine geriledi.

B2C modeli B2B’ye kıyasla daha savunmasız

Yatırımcıların Sifted’e verdiği son röportajlarda, B2B ile karşılaştırıldığında B2C iş modellerinin artan enflasyon, faiz oranları ve makroekonomik türbülansa karşı çok daha savunmasız olduğunu söylüyor. Ek olarak B2C FinTech, B2B FinTech’e kıyasla oldukça doymuş bir alan olarak görülüyor, bu da büyümeyi kısıtlıyor.

Yatırımcıların B2B FinTech’e akın etmesinin bir başka nedeni de hedeflenebilir pazarın çok büyük olması. Berlin merkezli B2B BNPL girişimi Mondu, Mayıs 2022’de Sifted’e verdiği bir demeçte, B2B şimdi satın al sonra öde (BNPL) pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde Avrupa ve ABD’de 200 milyar dolar değerine ulaşmasının beklendiğini söylemişti.

Lakestar’da bir FinTech yatırımcısı olan Magda Posluszny’ye göre ise B2B FinTech sektörünün bir diğer önemli büyüme itici gücü, dijital teknolojilerin hızla benimsenmesi ve yerleşik şirketlerin yavaş ve hantal eski teknolojilerini geliştirmelerine yardımcı olma fırsatları oldu. Sifted’e konuşan Posluszny, “Altyapı inşa edilirken her zaman bir gecikme olur, ancak bu kadar çok yeni FinTech uygulaması ve iş modeli ortaya çıktığında, bankalarla etkileşim kurmanın gerçekten zor olduğu görüldü. Bankalar bu yüksek hacimler için tasarlanmadı. Ödemeler her zaman sıcak bir konu olacak. B2B ödemeleri konusunda Avrupa’nın her yerinde hala çözülmesi gereken büyük bir sorun var, bu nedenle bir sonraki çözümü her zaman orada arayacağız.” ifadelerini kullanıyor.

KaynakFinTechNews