FinTech yatırımcısı Miguel Armaza, FinTech Leaders (FinTech Liderleri) adlı podcast programına, Brezilya FinTech ekosisteminin önde gelen isimlerinden Bruno Balduccini’yi konuk etti. 

Programda Balduccini ile birlikte Brezilya FinTech ekosisteminin kısa tarihi, Brezilya Merkez Bankası’nın FinTech girişimleri ile ilişkisi ve Brezilya’nın FinTech’teki yeri gibi konulara değinildi.

Geçtiğimiz on yılda Brezilya Merkez Bankası, FinTech inovasyonunu benimsemiş ve kapılarını FinTech girişimlerine açmıştı. Bankalar tarafından uygulanan yüksek faiz oranlarını ele almak için kongre ve toplumdan gelen bir baskıyla hareketlenen Merkez Bankası, yüksek oranların önündeki ana engellerden bazılarının teknoloji ve bilgiye erişim eksikliği olduğunu fark etmişti. Kredi kartı faiz oranlarının yüzde 300’e varmasıyla Merkez Bankası agresif bir şekilde yeni düzenlemeleri test etmeye başladı.

Bu yaklaşım, Merkez Bankası ile gelişmekte olan FinTech şirketleri arasında daha işbirlikçi ve destekleyici bir düzenleyici ortama yol açtı. Buna ek olarak Brezilya Merkez Bankası, ödemeler, krediler ve bankacılık için tek bir düzenleyici olarak hareket ederek tüm finans sektöründe PIX ve Açık Bankacılık gibi önemli girişimlerin önünü açtı.

 

Brezilya fintech devrimi daha yeni başlıyor ve Bruno, girişimcilerin ve yatırımcıların ödemeleri ve bankacılık sektörünü tamamen dönüştürme potansiyeline sahip üç temel trende dikkat etmeleri gerektiğini öneriyor.

– Teminatlı PIX. Bruno’ya göre bu, kredi kartlarını değiştirme ve işlem maliyetlerini azaltma potansiyeline sahip. Müşterilerin mevcut eski ödeme sistemlerini atlayarak PIX raylarında taksitle ürün satın almalarına olanak tanıyacak. Her işlem, PIX’i veren kuruluş tarafından garanti edilecek, bu da kredi riskinin, veren kuruluşa (banka veya ödeme kuruluşu) ait olacağı anlamına gelir.

– Açık Finans’ın tam olarak uygulanması. Bu, finansal kurumların, kredi kararlarını iyileştirmeye ve rekabeti artırmaya yardımcı olmak için düzenli müşteri bilgilerine erişmesine olanak tanıyacak.

– Yeni Kambiyo Kanunu. Yeni yasa, yeni ödeme kurumlarının ve FinTech şirketlerinin döviz piyasasında faaliyet göstermesini sağlayarak daha fazla rekabet ve daha iyi kullanıcı deneyimine sahip yeni ürünler yaratacak.

Tüm bu trendler hep birlikte Brezilya ödemeleri ve bankacılık sektörünü bozma ve yeniden şekillendirme potansiyeline sahip.

Bruno Balduccini’nin konuk olduğu programın tamamına haberin devamında ulaşabilirsiniz.

KaynakMiguel Armaza