ABD merkezli ödeme devleri Visa ve Mastercard kripto sektöründeki yüksek profilli şirketlerin çöküşü ve sektöre olan güvenin azalmasıyla birlikte kripto şirketleriyle yeni ortaklıklar kurma planlarında frene bastı.

2022’de kripto endüstrisi FTX ve BlockFi gibi önde gelen kuruluşların iflaslarıyla sarsılmıştı. Bu durum yatırımcıları fazlasıyla rahatsız ederken sektör üzerindeki düzenleyici baskı da hiç olmadığı kadar arttı.

Reuters’ın haberine göre hem Visa hem de Mastercard, kripto ile ilgili belirli ürün ve hizmetlerin lansmanını piyasa koşulları ve düzenleyici ortam iyileşene kadar ertelemeye karar verdiler.

Visa sözcüsünün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalar şöyle: “Kripto sektöründe son zamanlarda yaşanan yüksek profilli başarısızlıklar, kriptonun ana akım ödemelerin ve finansal hizmetlerin bir parçası haline gelmesinden önce daha kat etmemiz gereken çok yol olduğunun önemli bir hatırlatıcısı oldu.” Şirket sözcüsü bunun, şirketin kripto stratejisi ve odağını değiştirmediğini de sözlerine ekledi.

Mastercard tarafından ise konuyla ilgili olarak: “Çalışmalarımız altta yatan blockchain teknolojisine, bunun sorunlu noktalarını ele almaya ve daha verimli sistemler oluşturmaya odaklanmış durumda.” açıklaması geldi.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca kripto para birimlerinin popülaritesini artırmasıyla birlikte birçok büyük ödeme ve kart firmasının kripto şirketleriyle ortaklıklar yaptığına şahit olmuştuk. Kimileri için kripto, finans dünyası adına “bir sonraki büyük şey” niteliği taşıyordu, ancak hem piyasanın düşüşü hem de sektörün önde gelen firmalarının iflası, bu ortaklıkları bir süreliğine durduracak gibi görünüyor.

KaynakReuters