Juniper Research’e göre gömülü finans (embedded finance) tedarikçileri için gömülü ödemelerden elde edilen küresel gelir 2027 yılında 57 milyar dolara ulaşacak.

%84 oranındaki bu büyümenin, alternatif ödeme yöntemlerine yönelik artan tüketici coşkusundan kaynaklanması ve gömülü finans sağlayıcılarının büyümesi için alan açması bekleniyor.

Juniper Research gömülü ödemelerin e-ticarette kartların hakimiyetini ortadan kaldıracağına inanıyor. Araştırma ayrıca, güçlü bir kullanıcı deneyimi sunmak için tek tıklamayla yapılan ödemelerin basitliğinin kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor. Ancak bu basitlik, çok fazla ödeme seçeneğinin entegrasyonu nedeniyle tehdit altında.

Rapordan dikkat çeken başka bir bulgu da, 2027 yılına kadar gömülü ödeme gelirlerinin yüzde 35’inin B2B segmentinden geleceği yönünde. Rapor, B2B ödemelerinde, karmaşık borç ve alacak işlemleri nedeniyle yeni ödeme türlerinin daha az uygulandığını belirtiyor. Bununla birlikte bu gelişme eksikliği, B2B pazarının yetersiz hizmet aldığı ve pazar büyüdükçe gömülü finans için bir öncelik olduğu anlamına geliyor.

Juniper, gömülü finans sağlayıcılarını, B2B e-ticaret pazar yerleri ve muhasebe yazılımı gibi önemli B2B erişim kanallarıyla ödeme entegrasyonunu desteklemeye çağırıyor.

Araştırmanın ortak yazarı Nick Maynard sonuçlarla ilgili olarak: “Ödeme sırasında farklı ödeme seçeneklerinin genişletilmesini dizginlemek için, ödeme işlemlerini iyileştirmek isteyen satıcılar, başarılarını artırmak için en popüler ve satıcıya en düşük maliyetli seçeneklere odaklanmalıdır. Anında ödeme bağlantılı kanallara odaklanmak, kartlı ödemelere kıyasla maliyetleri önemli ölçüde azaltacaktır ve iş yerleri için en önemli öncelik olarak değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullanıyor.

Juniper Research tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakFinTech Global