Muhtemelen yakın zamanda eKYC (elektronik Müşterinizi Tanıyın veya dijital KYC) kavramını duydunuz veya okudunuz. Her türlü ürün ve hizmet sunumunun online ortama taşınması ile kimlik tespiti ve kullanıcı kaydı ihtiyacı da artmış durumda. eKYC de bu ihtiyacın sonucunda ortaya çıkmış bir kavram.

Bu yazıda, eKYC’nin gerçekte ne olduğunu, bu terimin ne anlama geldiğini ve yorumlarını anlamaya çalışacağız.

eKYC süreçleri nasıl işler?

eKYC, dijital KYC süreçlerini tanımlamak için kullanılan bir ifade. eKYC, Elektronik Müşterinizi Tanıyın anlamına gelir ve KYC süreçlerinde gerekli olan maliyetleri ve geleneksel bürokrasiyi en aza indiren uzaktan, kağıtsız bir süreçtir.

Sahte kimlik, sahte imza ve kimlik avı gibi dolandırıcılıklar son zamanlarda oldukça yaygın hale geldi. Kendini teknolojik uyum çözümlerine adamış uzman işletmeler, bu dolandırıcılığın ve ilgili suçların işlenmesi için sıfır marjlı, tamamen güvenli eKYC süreçlerini geliştirdi.

KYC’den eKYC’ye dönüşüm

KYC, bir müşterinin kimliğini belirleme ve doğrulama prosedürüdür. Süreç, müşteri ile ilişkinin ilk aşamasında, kimlik belgeleri ve kişileştirmesi dikkate alınarak, söylediği kişi olduğunu doğrulamak için uygulanan bir dizi kontrolden oluşur. Bu süreç, kara paranın aklanmasının önlenmesi (AML), terörizmin finansmanı veya elektronik tanımlama standartları ve güven hizmetleri (eIDAS) ile ilgili bir dizi düzenlemeden etkilenir.

Başta finansal kurumlar ve bankalar olmak üzere tüm işletmeler ve ekonomik birimler, şiddetli bir dijitalleşme süreci yaşıyor. Dijital dönüşüm, son on yılda kurumların en büyük değişikliklerin bir parçası oldu ve bu dönülme uzak kalanlar sektörlerindeki yerlerini kaybetme, hatta ortadan kaybolma riskiyle karşı karşıya kaldılar

Şirketler ve kuruluşlar, otomatikleştirilmesi ve uzaklaştırılması zor görünen süreçleri dönüştürmek ve dijitalleştirmek için bir mücadele içinde. eKYC çözümleri de bu mücadelenin uzantısı olarak ortaya çıkmış çözümlerden bir tanesi…

eKYC süreci, geleneksel KYC sürecinin dijital ve uzaktan aktarımıdır. Tamamlanması için gereken haftalar, optimize edilmiş bir süreçte gerçekten daha düşük bir maliyetle saniyeler haline gelir. eKYC ile müşterilerin kimliğinin tanımlanması ve doğrulanması anında gerçekleşir ve işletmelerin, örneğin eID çözümlerinde dönüşüm oranlarını yüzde 84’e kadar artırmalarına ve müşterilerine sorunsuz, rahat ve basit bir deneyim sunmalarına yardımcı olur.

Neredeyse on yıldır finans sektörü, dijital KYC süreci de dahil olmak üzere süreçlerinin dijitalleştirilmesini ilk uygulayanlardan biri olmuştur. Artık bir kişi eKYC sürecini otomatik video tanımlama yoluyla çevrimiçi olarak tamamlayabilir ve dakikalar içinde ve her yerden bir banka hesabı açabilir, bir kredi imzalayabilir ve hatta bir ipotek alabilir.

FinTech sektörü eKYC sürecinden ilk yararlanan sektörlerden biri oldu, çünkü bu sektördeki şirketler operasyonlarının yüzde 100’ünü online olarak gerçekleştirebiliyor.

Kaynakelectronicid