Milano merkezli Scalapay, İtalyan ödeme kuruluşu Cabel IP’yi henüz açıklanmayan bir fiyat karşılığında satın aldı.

İtalyan BNPL (Şimdi al, sonra öde) unicorn’u (2022 itibarıyla) Scalapay, Avrupa genelindeki büyüme hızını artırma esasıyla İtalyan ödeme kuruluşu Cabel IP‘yi satın aldı. Satın alıma ilişkin mali ayrıntılar henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

5 binden fazla mağazası ve 7 bin fiziki satış noktası bulunan Scalapay, üç taksitle ödeme ürünü ile 3,5 milyondan fazla kullanıcıya ulaşıyor. Bu noktada Cabel IP’nin satın alınması, Scalapay’in perekandecilere BNPL ürününün yanı sıra entegre bir ödeme teklifi sunabilmesini de beraberinde getiriyor.

Scalapay CEO’su Simone Mancini, “Perakendeciler artık Scalapay‘i ödeme hizmeti sağlayıcıları (PSP) aracılığıyla sistemlerine entegre edebilecek” diyor ve ekliyor: “Çözümlerimizi PSP’leri aracılığıyla entegre etmek isteyen perakendecilerden oluşan uzun bir bekleme listemiz var. Birçoğu daha yüksek farkındalık düzeyine sahip ve daha yoğun değer sunan alternatif bir BNPL çözümü arıyor.”

Unicorn’a dönüşen Scalapay, 2022 yılının Şubat ayında Tencent ve Willoughby Capital liderliğindeki 497 milyon dolarlık B Serisi finansman turunun bir uzantısı olarak Mayıs ayında Poste Italiane’den 27 milyon dolar yatırım almıştı.
Bugüne kadar 727 milyon doların üzerinde yatırım aldığını da belirtelim.

Bu arada 2022’de İtalya’daki risk sermayesi yatırımları 2 milyar Euroluk kilometre taşını geride bıraktı. Özellikle Satispay ve Scalapay yatırımları ile FinTech (712 milyon Euro), İtalya’da başı çeken sektör oldu.