Affirm, Avustralya pazarından çıkış kararını kamuoyuyla paylaştı…

ABD merkezli BNPL platformu Affirm, iş gücünün yüzde 19’u ile yollarını ayırdığı Şubat ayında, Avustralya’daki operasyonlarını da sonlandırdı.

Şirketin web sitesinde yaptığı duyuruda, “28 Şubat 2023 itibarıyla Affirm, Avustralya’daki operasyonlarını düzenli bir şekilde tasfiye etmeye karar verdi.” İfadeleri yer aldı. Aktif kredi müşterilerinin e-posta ile bilgilendirildiği not düşüldü.

PayPal’ın kurucu ortağı Max Levchin tarafından 2012 yılında kurulan Affirm; ABD, Kanada ve Avustralya’daki milyonlarca kullanıcıya taksitli ödeme planları sağlamak için binlerce satıcıyla iş birliği yapıyordu. Avustralya artık bu kapsamın dışında kalıyor.

Şirket 2021’de Amazon ve Target dahil birçok oyuncuyla anlaşmalar yaptı, yatırımlar aldı. Ancak Levchin, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada “2022’nin ortalarında her şey değişti” diyerek 500 çalışanı işten çıkardıklarını duyurdu ve özellikle pandemi nedeniyle zorluk yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Son olarak Avustralya, BNPL açısından verimli bir zemin olarak görülüyordu, ancak Openpay’in ardından Affirm’in ayrılması, bu yöndeki gidişatın değiştiğine işaret olarak yorumlandı.

KaynakInsider Intelligence