Merkez Bankası ve ticari bankalar, korumalı alan ortamında yapılan başarılı testlerin ardından Swift’in CBDC’ler birlikte çalışabilirlik çözümünde “potansiyel gördüklerini” belirtti. İşte detaylar…

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) açık bir şekilde ivme kazanıyor. Peki dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, yerel pazarlarında CBDC’lerin potansiyel kullanımını keşfetmeye devam ederken, bu sistemin gelişen küresel ödeme ortamında sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmaya devam etmesi nasıl sağlanabilir?

Ortaya çıkan yeniliklerin yanı sıra birlikte çalışabilirliği sağlamak, Swift için önemli bir odak noktası ve dijital para birimlerinin geliştiği finans sektörü için de önemli bir zorluk. Atlantic Council’e göre, 110’dan fazla ülke şu anda bir CBDC modelini araştırıyor. OMFIF Dijital Para Enstitüsü tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre ise neredeyse dörtte biri önümüzdeki bir veya iki yıl içinde lansman bekliyor.

Swift’in Baş İnovasyon Sorumlusu Tom Zschach konuyla ilgili olarak: “Deneylerimiz, Swift’in dijital ve geleneksel para birimlerinin bir arada var olduğu bir finansal ekosistemde oynayabileceği kritik rolü gösterdi. Çözümümüz, iki farklı blockchain ağı ve geleneksel bir itibari para birimi arasındaki yaklaşık 5.000 işlemde başarıyla test edildi. Bunu daha da geliştirmek adına topluluğumuzun desteğini aldığımız için çok mutluyuz. Pek çok katılımcı, birlikte çalışabilirlik konusunda sürekli işbirliğine yönelik arzularını açıkça dile getirdi ve bu oldukça sevindirici.” ifadelerini kullanıyor.

Çözüm geliştirme ve test etme aşaması gerçek anlamda küresel bir çaba oldu. Sandbox katılımcıları arasında Banque de France, Deutsche Bundesbank, Monetary Authority of Singapore, BNP Paribas, HSBC, Intesa Sanpaolo, NatWest, Royal Bank of Canada, SMBC, Société Générale, Standard Chartered ve UBS yer aldı. Ek olarak dört merkez bankası, korumalı alana katılmadan girdi ve geri bildirim sağlayan gözlemcilerdi.

12 haftalık test süresi boyunca katılımcılar, Quorum ve Corda blockchain ağları arasında ve Corda ile itibari para birimi arasında toplam 4.736 işlem gerçekleştirdi.

Swift topluluğunun menkul kıymet mutabakatı (varlıklar arası takas gibi), ticaret finansmanı ve şartlı ödemeler dahil olmak üzere yeni kullanım durumlarına odaklanarak daha fazla işbirliği yapabileceği ikinci bir sanal alan testi yapmayı da planlıyor.

> Swift’in CBDC sandbox sonuçlarını paylaştığı “Connecting Digital Islands: Swift CBDC Sandbox Project” başlıklı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz

KaynakSwift