Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile ilgili analitik veriler sunan Startups.Watch, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi desteğiyle hazırlanan Türkiye FinTek Görünümü V2.1 – 30 Nisan 2023 raporunu yayımladı.

Sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini gösteren Türkiye FinTek Görünümü raporu 30 Nisan 2023 tarihi itibarıyla yayımlandı. Startups.Watch verisine göre aktif 653 FinTek mevcut. Aktif olmayan FinTek sayısı ise 102 olarak kayıtlara geçiyor. Şubat ayı verileri ile karşılaştırıldığında aktif olmayan FinTech sayısının değişmediği, aktif FinTech sayısının ise artmaya devam ettiği görülüyor.

Dikeylerine göre incelendiğinde Türkiye’deki FinTek şirketlerinin 257‘sinin ödeme, 95’inin bankacılık teknolojileri, 95’inin blokzinciri-kripto varlık, 69’unun kurumsal finans, 57’sinin sigortacılık alanında faaliyetlerini sürdürdüğü kaydediliyor. Blokzinciri-kripto varlığın Bankacılık teknolojileri dikeyini yakaladığı dikkatlerden kaçmıyor.

İlk olarak Kasım 2021’de yayımlanan raporda finansman, borsa-yatırım, skorlama-kimlik doğrulama-bilgi güvenliği, kitle fonlama, kişisel finans yönetimi, para transferi ve varlık yönetimi alanlarında ise toplam sayı 182 olarak kayıtlara geçiyor.

Yatırımlarda düşük seyir sürüyor

2023 yılı ilk dört ayı itibarıyla 7 adet FinTek şirketine toplamda 3 milyon dolarlık yatırım yapıldığı kayıtlara geçiyor. 2021 ve 2022 yıllarının genel toplamına göre kötü bir başlangıca sahne olan 2023’ün ilk 4 ayındaki yatırımların düşük seyri dikkatlerden kaçmıyor.

Geçtiğimiz yıl 36 adet yatırımda FinTek şirketleri toplamda 90 milyon dolar fonlanmıştı.

Güncel ve kategorize edilmiş veri seti oluşturmayı amaçlayan bu çalışma, yurt içi ve yurt dışındaki girişimci ve yatırımcılara Türkiye’nin fintek görünümü hakkında güncel ve doğru veriyi sağlamaktadır.

Aşağıda raporun tamamını görebilirsiniz:

> Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.