Kenya’nın başkenti Nairobi merkezli FinTech şirketi M-Kopa, 250 milyon dolar yatırım aldı.

Banka hesabı bulunmayan, finansal açıdan yetersiz durumdaki Afrikalılara yönelik FinTech şirketi M-Kopa, toplamda 250 milyon dolarlık borç ve sermaye fonu elde etti.

Afrika’nın en büyük bankası olan Standard Bank Group tarafından yönetilen 200 milyon dolarlık borç finansmanına Lion’s Head Global Partners, FMO, Dutch Entrepreneurial Development Bank, British International, Mirova SunFunder ve Nithio da katıldı.

55 milyon dolarlık öz sermaye yatırım turu ise Japon Sumitomo Corporation liderliğinde, Blue Haven Initiative, Lightrock, Broadscale Group ve Latitude’un katılımı ile gerçekleşti.

2012’de kurulan M-Kopa, Afrika’daki müşterilere güneş ışığı, motosikletler, televizyonlar, buzdolapları, akıllı telefonlar dahil olmak üzere çeşitli ürünler sağlayan Afrika bağlantılı bir varlık finansmanı platformu şeklinde özetlenebilir. Kullanıcılar M-Kopa ile küçük bir depozito ödeyerek günlük temel ihtiyaçlarına anında erişim sağlayabiliyor, ek olarak kredi ve sağlık sigortası gibi dijital finansal ürünlerden yararlanabiliyor…

Kurulduğu günden bu yana Afrika’daki yetersiz banka müşterileri için 1 milyar doların üzerinde kümülatif kredi sağladığı kaydedilen M-Kopa’nın operasyonları Doğu Afrika’da (Uganda, Kenya) başlamıştı. 2021’de Nijerya’ya ve daha yakın tarihte Gana’ya doğru genişledi.
4 ülkede aktif durumda…
Toplamda 3 milyon müşteriye sahip olan FinTech’in 2023 yıl sonuna kadar bu sayıyı 4 milyona çıkarma hedefi bulunuyor.