Fraud Reporting Exchange isimli platform, Avustralya’da 17 bankanın katılımıyla aktif ediliyor.

Dolandırıcılar, dünyanın her yerinde onlarca yıldır masum insanları kandırarak kendilerine bir şekilde para transferi sağlamaya çalışıyorlar. Avustralya’da bu yönde bir önleyici dijital platform geliştirildi.

Okyanusya ülkesinde, dolandırıcılara gönderilen para transferlerinin bildirilmesini esas alan Fraud Reporting Exchange (FRX) isimli platform, ülkedeki 17 bankanın katılımıyla aktif ediliyor.

Söz konusu dijital platformun dolandırıcılık özellikleri taşıyan ödemelerin neredeyse gerçek zamanlı olarak raporlanmasını mümkün kılarak kötü niyetli faaliyetleri engellemek için geliştirildiği kaydedildi. FRX platformu ile müşterilerin mağduriyetinin önlenmesi, hatta ödemelerini geri almalarının sağlanması hedefleniyor.

Avustralya Bankacılık Birliği (ABA) CEO’su Anna Bligh, “Her dakikanın dolandırıcılığı önlemede çok önemli olabileceği göz önüne alındığında, FRX’in piyasaya sürülmesi büyük bir gelişme,” diyerek şöyle devam etti: “Bu, giderek daha fazla sayıda dolandırıcının bir duvara toslayacağı ve devam eden dolandırıcılık karşıtı girişimlerin cephaneliğine katkıda bulunulacağı anlamına geliyor.”

Avustralya Mali Suçlar Borsası’nın (Australian Financial Crimes Exchange – AFCX) sahibi olduğu ve işlettiği yeni platform katılımcı bankalara, gerçekleştirilen sahtekarlıkları durdurma, kayıpları önleme esasıyla istihbarat paylaşma ve kolaylaştırılmış bir fon dönüşü sunma yeteneği verecek.

Son olarak FRX platformunun ilk denemelerinde dolandırıcılık vakasını çözme süresinin yüzde 50’nin üzerinde hızlandığı belirtiliyor.

KaynakFinextra