Ripple, CBDC odağındaki iddialı hamlesi ile gündemde. İşte detaylar…

ABD-San Francisco merkezli blockchain, kripto para, finans, bankacılık ve internet şirketi Ripple, merkez bankaları, finans kurumları ve hükümetler için kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) çıkarmalarını esas alan platformunu duyurdu.

Ripple CBDC Platformu adıyla lanse edilen stratejik adım ile kullanıcıların fiat tabanlı CBDC’lere dair tüm işlemleri yapabileceği kaydedildi.

Platformun XRP Ledger’daki (XRPL) blockchain teknolojisinden yararlandığı belirtildi.

Ripple CBDC Platformu, özel bir defterde toptan ve perakende CBDC’ler ya da stablecoin çıkarılması dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumlarını ele almak için geliştirildi.

Bu kapsamda platformun kullanıcılara “Defter teknolojisi”, “İhraççı”, “Operatör” ve “Son kullanıcı cüzdanları” sunacağı bilgileri paylaşıldı.

Ripple Merkez Bankası Angajmanları ve CBDC’ler Başkan Yardımcısı James Wallis, “Birçok merkez bankasının güvenilir bir ortağı olarak, bu platformun CBDC uygulamaları için planlar yapan ve bir teknoloji stratejisi geliştiren birçok merkez bankası ve hükümet için sorunları çözmeye yardımcı olacağına inanıyoruz,” diyerek şöyle devam etti: “Platformun yenilikçi yetenekleri, hem yurtiçi hem de yurt dışı ödemelerin anında yapılmasını sağlamaya, riski azaltmaya ve bir işlemin her iki tarafında da dijital para birimini hızlı bir şekilde gönderme ve alma konusunda kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.”

Ripple, 2012’de kuruldu. Blockchain teknolojisi üzerine kurulu olmasına karşın işlem gören defterler Ripple tarafından yönetiliyor.
Öne çıkan kuruluş amacı ise “Büyük miktardaki para veya eş varlık transferlerinin hızlı, güvenilir ve ekonomik şekilde blockchain ağı üzerinden sağlanması” şeklinde ifade ediliyor…