Hong Kong’un CDBC pilot programına katkı sağlayacak finansal kurumlar belli oldu. İşte detaylar…

Doğu Asya’da CBDC odağında dikkat çekici gelişmeler var… Bu kapsamda Hong Kong, e-HK adıyla lanse ettiği merkez bankası dijital para birimi – CBDC projesinin pilot aşamasını, aralarında Mastercard’ın da bulunduğu 16 farklı finansal kurum ile başlatıyor. Merakla beklenen aşamanın önümüzdeki Eylül ayında başlaması öngörülüyor.

İlk aşamada tam teşekküllü ödemeler, programlanabilir ödemeler, çevrimdışı ödemeler, tokenize mevduatlar, Web3 işlemlerinin tasfiyesi ve tokenize varlıkların mutabakatı olmak üzere 6 kategoride potansiyel kullanım durumlarının inceleyeceği kaydediliyor.

Programa dahil olan finansal kurumlar Bank of China, China Construction Bank, Industrial and Commercial Bank of China, Fubon Bank, HSBC, Standard Chartered, Alipay, Ripple Labs, Visa ve Mastercard şeklinde sıralanıyor.

Ek olarak Hong Kong Merkez Bankası, veri gizliliği ve güvenlik odağında üniversite akademisyenlerinden oluşan bir uzman grubu kurulacağını açıkladı.

Öte yandan pilot aşamaya ilişkin temel bilgilerin, Ekim ayının sonunda düzenlenecek olan Hong Kong FinTech Week 2023 kapsamında kamuoyuyla paylaşılmasının planlandığı bildirildi.

KaynakFinextra