Dünyanın farklı şehirlerinde FinTech ekosistemini buluşturan Finovate konferanslarının ilkbahar dönemi bu sene San Francisco’da yapıldı.

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından geçen sene yeniden fiziksel olarak organize edilen FinovateSpring ağırlıklı Kuzey Amerika’dan olmak üzere dünya genelinden büyük bir katılımcı kitlesini buluşturdu.

Bir Finovate klasiği olarak her biri 7 dakika süren startup demo sunumlarının yanı sıra, fintek sektörünün önde gelen temsilcileri sunum ve konuşmalarında yenilikleri ve gündeme dair görüşlerini aktardı.

Finovate kurucusu Greg Palmer’ın (üstte) açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik üç gün boyunca düzenlenen anketlerle katılımcıların gündeme dair görüşlerine yer verdi.

Anketler ve sonuçlar…

Demo yapmak üzere fintech girişimleri ağırlıklı olarak güvenli ödemeler, varlık yönetimi (wealth management), dijital müşteri kazanımı (onboarding), finansal sağlık (financial fitness) ve yapay zekâ odaklı konularda ürettikleri fintek teknolojilerini tanıttılar.

Fintech girişimlerinin demo sunumları arasından en iyilerin seçimi (Best of Show) katılımcıların oylarıyla belirlendi. En iyi demo sunumları yapan şirketler şöyle sıralandı;
1Kosmos9SpokesFlybitsQuickFiSAVVI AIWink

Önde gelen analist şirketlerin öngörüleriyle devam eden program çeşitli dikeylerde uzmanlaşan Fintech oyuncularının görüş ve beklentilerinin aktarıldığı panel ve konuşmalarla devam etti.

İlgi çeken oturumlar ve başlıklar…

  • Dijital Hızlanma ve Geleneksel Bankaların Çabaları
  • Üyelik Ödemelerinin Yönetimi (Subscription Management)
  • Future of SuperApps (Kullanıcıya ve konuya odaklı Süper Uygulamalar)
  • Finans Sektöründe Değişen Değerler / Düşünceler

Paradigm Shift in Finance (Share of Wallet yerine Share of Mind)

En çok konuşulan konu; AI

Finans sektöründe AI (Yapay Zeka) kullanımının hangi konularda ve nasıl olacağına dair görüşlerin uçuştuğu konuşmaların sonunda ChatGPT etkisinin iş dünyasına yansımalarının çoktan başladığını hissettik. Bu vesile ile her türlü sonunun çözümü için geliştirilen her türden yazılıma AI (Yapay Zeka) nitelemesi yapıldığını da söylemek abartılı olmaz.

Volkan Baytam, Güven Aytaş, Zehra Çataltepe

Dikkat çekilen riskler…

Konferansın son gününde sahne alan London Politica kurucusu Manas Chawla, Polycrisis başlıklı konuşmasında dünyayı bekleyen üç önemli riskten bahsetti.

  1. ABD borç krizi
  2. ABD vs Çin gerginliği
  3. CBDC (Merkez Bankası Dijital Paraları)

Her başlığı veriler ve olaylarla anlatan genç konuşmacı, siyah kuğu ile betimlenen imkânsız görünen olasılıkların gerçekleşme ihtimalinin arttığını ve bunların olası sonuçlarını aktardı.

Fintech Istanbul’un medya partneri olduğu FinovateSpring 2023 konferansı sayesinde ülkemizden görüştüğümüz katılımcılar; Akbank, EM Bank, Kobil, MaxiTech, Sipay, TAZI

Son olarak bir sonraki FinovateFall etkinliğinin 11-13 Eylül’de NewYork’da gerçekleşeceğini not ederek, gözlem ve notlarımızın siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını dileyelim.

Fotoğraflar: Gabriel Morales www.oriononemedia.com

Soner Canko
@ SanFrancisco

Soner Canko
FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Dijital CEO