Küresel FinTech pazarı piyasa değeri açısından 150 milyar dolar sınırını aştı. Bu alana giren büyük finans kuruluşlarının yanı sıra, birçok startup da gelişmekte olan FinTech ortamında kendi üslerini kurdu. FinTech alanındaki toplam yatırımlar her ne kadar 2022’de durağan bir dönem yaşansa da 2021’de 210 milyar dolara ulaştı ve bu da startup’ların büyümesi için elverişli fırsatlar yarattı.

FinTech alanındaki en popüler girişimlerin başarı öyküleri, bu pazara girmek isteyen girişimciler için şablon rolü oynayabilir. Gelin 2023’te mevcut fırsatları en iyi değerlendiren 10 FinTech girişiminin detaylarına göz atalım…

1 – Stripe

Stripe şu anda dünyanın önde gelen çevrimiçi ödeme işlemcilerinden biri. Büyük bir kullanıcı tabanı ile “En büyük fintech şirketi kim?” sorusuna kolay bir cevap olarak nitelendirilebilir.

Tüm dünyada neredeyse 2 milyon müşterisi var ve yaklaşık 3,1 milyon web sitesi, ödeme işlemleri için Stripe’ı kullanıyor.

Sony, Amazon ve Target gibi iş dünyasının en büyük isimlerinden bazıları da çevrimiçi ödeme işlemleri için Stripe’ı tercih ediyor.

2 – Robinhood

Robinhood, yenilikçi kullanım senaryolarıyla birlikte başarılı fintech’ler arasında yerini almış bir başka popüler girişim. Robinhood, kullanıcıların mobil cihazları veya masaüstü bilgisayarları aracılığıyla ek maliyetler olmadan yatırım yapmalarına yardımcı olan bir “yatırım aracılığı” uygulaması.

Uygulama, geleneksel aracılık platformlarıyla ilişkili ücretleri ortadan kaldırarak yatırım seçeneklerine erişilebilirliği artırıyor ve en değerli fintech girişim fikirlerinden birini sunuyor.

3 – Venmo

Venmo, 2023’te büyük bir kullanıcı tabanına sahip olan fintech girişimleri arasında en üst sıradakiler arasında. Kullanıcıların işletme olarak ödeme kabul etmelerine yardımcı olmasının yanı sıra kişiler arası basit finansal işlemler de sunuyor.

Venmo, mobil ödeme uygulama pazarındaki etkisiyle 2023’teki en iyi 10 fintech şirketinden biri olarak nitelendiriliyor.

Uygulamanın yalnızca ABD’de kullanılabilir olmasına bakılmaksızın, Venmo’nun 2021’de 80 milyondan fazla kullanıcısı vardı.

Girişim, en önemli değer önermesi olan nakitsiz para gönderme ve alma yöntemiyle popülerlik kazandı.

4 – Klarna

Klarna, kişisel finansman çözümleriyle fintech alanındaki en iyi oyunculardan biri olarak ortaya çıktı. Uygulama, çevrimiçi alışveriş yapanlara belirli ürünleri satın almak için taksit seçiminde yardımcı oluyor.

Kullanıcılar, herhangi bir faiz veya ücret ödemeden dört taksitle ödeme ve finansman planları gibi seçenekler bulabiliyor.

Klarna Card da fintech girişiminin tekliflerinde önemli bir vurgu görevi görüyor. Ödüller için kullanabileceğiniz puanlar kazanmanıza yardımcı.

5 – Chime

Chime, fintech alanındaki yeniliklerin finansal hizmetleri müşterilere nasıl daha yakın hale getirebileceğinin önemli bir örneği. İnsanlara cep telefonları üzerinden herhangi bir ücret ödemeden otomatik tasarruf hesapları oluşturabilecekleri dijital bir banka sunuyor.

Chime’daki 1 milyondan fazla hesapla, kesinlikle çekici bir değer önerisine sahip en iyi fintech girişimleri arasında yer alıyor.

Chime, 2013 yılında Chris Britt ve Ryan King tarafından insanların günlük bankacılık hizmetlerine erişmelerine yardımcı olmak için yeni bir çözüm olarak kuruldu.

6 – Plaid

Plaid, özelleştirilmiş fintech çözümleri sağlayıcısı olarak en popüler fintech girişimleri arasında tanınmış bir oyuncu olarak listede yer alıyor.

Geniş fintech çözümleri yelpazesiyle “En büyük fintech şirketi kim?” sorusunun yanıtlarından birisi konumunda. Birçok şirket, uyumluluk izleme, kimlik doğrulama ve gerçek zamanlı hesap bakiyesi izleme olanakları için güvenilir bir platform olarak Plaid’den yararlanıyor.

İlginçtir ki Plaid, fintech dünyasında Venmo ve Chime gibi popüler markalarla çalışmış bir girişim.

7 – Cash App

Cash App, eşler arası ödeme iş modeli üzerinde çalışan girişimlerin en iyi örneklerinden birisi. ABD merkezli fintech uygulaması, kullanıcılar arasında daha kolay para transferi için hizmetler sunuyor. Mobil bankacılık avantajlarının yanı sıra Cash App, kullanıcıların hisse senedi ve kripto para satın almalarına da olanak tanıyor.

Cash App, benzersiz fintech startup fikirlerinin bir örneğini ve kullanıcıların finansal kararlarını nasıl dönüştürebileceklerini sergiliyor. Fintech girişimi, kullanımı kolay işlevler aracılığıyla finansal yönetimin erişilebilirliğini artırmada önemli bir rol oynuyor.

 

8 – SoFi

Fintech alanındaki popüler girişimler hakkındaki tartışmalar SoFi’ye atıfta bulunmadan eksik kalacaktır. SoFi, esnek öğrenci kredilerine erişim ve borç geri ödeme seçenekleri sunan yenilikçi bir fintech platformudur. SoFi’nin başlıca uzmanlık alanları arasında bireysel krediler, ipotekler ve öğrenci kredisi refinansmanı yer alıyor. Buna ek olarak SoFi, geniş bir varlık yönetimi hizmetleri yelpazesine de sahip.

Fintech girişimi, kredi geçmişi ve gelir dışındaki farklı faktörleri göz önünde bulundurarak kullanıcıların kredilere uygunluğunu değerlendirmek için bir algoritma kullanıyor. Örneğin algoritma, kullanıcıların kredi puanını belirlemek için beklenen nakit akışını, eğitimi ve kariyeri de değerlendiriyor.

9 – Revolut

Revolut da 2023’te dikkat etmeniz gereken popüler fintech girişimleri arasındaki en umut verici oyuncularından birisi. Fintech girişimi 2015 yılında kuruldu ve yaklaşık 1,7 milyar dolar fon topladı. Günlük harcamaları yönetmek için kapsamlı çözümlere sahip ilk 10 fintech şirketinden biri konumunda.

Kullanıcılar, uygulamayı kullanmak için özel ödüllerin avantajlarından yararlanarak başkalarına para gönderebilir veya onlardan para talep edebilir. Revolut, yüzde 1,35’e varan yıllık faiz oranlarının yanı sıra fiziksel kartlar ve yatırım seçenekleri de sunuyor.

10 – Digit

“En büyük fintech şirketi kim?” sorusuna verilen yanıtlara son olarak, varlık yönetimi için özel olarak tasarlanmış bir finans uygulaması olan Digit de eklendi. ABD-San Francisco merkezli Digit, kullanıcıların benzersiz harcama alışkanlıklarını ve bütçelerini analiz eden bir fintech çözümü yarattı.

Digit, hedeflerinize göre bütçeleme ve yatırım yapmak için daha kolay bir çözüm sunuyor. Basit kullanım durumlarında gelecek vaat eden fintech girişim fikirlerinden birinin potansiyelini sergiliyor. Digit’in arkasındaki makine öğrenimi motoru, faturaları, bakiyeleri ve önemli finansal hedefleri belirlemenin yanı sıra para transferi koşullarını belirlemek için harcama kalıplarını ve geliri değerlendiriyor.

Kaynak101blockchains