Nisan ayında S&P Global tarafından hazırlanan ve C-Innovation tarafından görselleştirilen raporda Avrupa’daki ilk 50 Banka ve toplam varlıklardan ülkelerin aldıkları paylar açıklandı.

Rapordaki dikkat çekici hususlar bulunuyor;

Fransa listede 6 Banka ile temsil edilerek, toplam alınan payda açık ara 1. sırada yer almaktadır.

Listede Birleşik Krallık ve Almanya da 6 Banka ile temsil edilse de, Birleşik Krallık’ın payı (%21) Almanya’nın oranına (%9) göre epey yüksek.

En büyük toplam varlığa sahip bankalar ise, HSBC (€2.681 trilyon), BNP Paribas (€2.666 trilyon), Groupe Crédit Agricole (€2.379 trilyon)

En büyük sıçramayı ise 12. sıradan 6. sıraya atlayan İsviçre Bankası UBS Group’un yaptığını görülmekte. Bunun nedeni ise Credit Suisse Group hisselerinin bu banka tarafından satın alınmış olmasıdır.

Listeye Türkiye’den Ziraat Bankası (€127.66 trilyon) 48. sıradan ilk defa girdi.

KaynakLinkedin
Murat Güleç
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.