Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile ilgili analitik veriler sunan Startups.Watch, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi desteğiyle hazırlanan Türkiye FinTek Görünümü V2.2 – 31 Mayıs 2023 raporunu yayımladı.

Sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini gösteren Türkiye FinTek Görünümü raporu 31 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla yayımlandı. Startups.Watch verisine göre aktif 659 FinTek mevcut. Aktif olmayan FinTek sayısı ise 102 olarak kayıtlara geçiyor. Nisan ayı verileri ile karşılaştırıldığında aktif olmayan FinTech sayısının değişmediği, aktif FinTech sayısının ise artmaya devam ettiği görülüyor.

Dikeylerine göre incelendiğinde Türkiye’deki FinTek şirketlerinin 258‘inin ödeme, 96’sının bankacılık teknolojileri, 95’inin blokzinciri-kripto varlık, 71’inin kurumsal finans, 57’sinin sigortacılık alanında faaliyetlerini sürdürdüğü kaydediliyor.

İlk olarak Kasım 2021’de yayımlanan raporda finansman, borsa-yatırım, skorlama-kimlik doğrulama-bilgi güvenliği, kitle fonlama, kişisel finans yönetimi, para transferi ve varlık yönetimi alanlarında ise toplam sayı 183 olarak (Nisan ayına göre +1) kayıtlara geçiyor.

Yatırımlarda son durum

2023 yılı ilk beş ayı itibarıyla 8 adet FinTek şirketine toplamda 3 milyon dolarlık yatırım yapıldığı kayıtlara geçiyor. 2021 ve 2022 yıllarının genel toplamına göre kötü bir seyre sahne olan 2023’ün ilk 5 ayındaki yatırımların artış göstermediği dikkatlerden kaçmıyor.

Geçtiğimiz yıl 37 adet yatırımda FinTek şirketleri toplamda 91 milyon dolar fonlanmıştı.

2023 yılında şimdiye kadar 1 adet exit (10 milyon dolar) var.

Güncel ve kategorize edilmiş veri seti oluşturmayı amaçlayan bu çalışma, yurt içi ve yurt dışındaki girişimci ve yatırımcılara Türkiye’nin fintek görünümü hakkında güncel ve doğru veriyi sağlamaktadır.

Aşağıda raporun tamamını görebilirsiniz:

> Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.