Dünyanın dört bir yanından regülatörler, merkez bankası temsilcileri ve sektör liderlerini bir araya getiren Point Zero Forum 26-28 Haziran tarihleri arasında Zürih’te gerçekleşti.

İlk kez geçen sene gerçekleşen Point Zero Forum, Singapur ve İsviçre Hükümetleri arasındaki iş birliğini simgeliyor. Kamu ve özel sektör arasındaki diyaloğu artırmaya çalışan ve Tencent, Ripple, Amazon, UBS gibi şirketlerden katılımcıları olan etkinlik bu sene 1300 kişiyi ağırladı.

Point Zero Forum İsviçre Federal Meclis Üyesi ve Federal Maliye Departmanı Başkanı Karin Keller-Sutter ve Singapur Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Politikaları Koordinatör Bakanı Heng Swee Keat tarafından açıldı. Fintech İstanbul Almanya temsilcisi Şebnem Elif Kocaoğlu Ulbrich’in ödeme inovasyonları alanında bir konuşma yaptığı etkinlikte Fintech sektöründe uluslararası iş birliği ve iletişimin artırılması ve finansal dayanıklılığın artırılması konularında yuvarlak masa toplantıları ve workshoplar düzenlendi.

Etkinliğe J.P. Morgan’dan Başak Toprak da katıldı(aşağıda). Başak Toprak J.P. Morgan’ın blokzincir platformu Onyx için potansiyel müşteriler ve iş ortakları ile konuşmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Yeni bir yatırım turuna çıkmaya hazırlanan Arf’in kurucuları Ali Erhat Nalbant ve Kazım Rıfat Özyılmaz da Point Zero Forum’a katılanlar arasındaydı. Son altı aydır Arf’in Avrupa’nın öncü ödeme unicornlarından biri ile çalıştığını belirten girişimciler, etkinlikten iki yeni iş anlaşması ile döndüklerini paylaştılar (İlk görsel).

Etkinlikte uluslararası iş birliklerinin önemi ve merkez bankalarının iletişim içerisinde olmasını gerekliliği vurgulanırken kripto regülasyonların belirsizliği, Fintek lisanslama kurallarının standartlaşamaması, CBDC’lerin kullanım amaçları gibi konular masaya yatırıldı.

Contextual Solutions tarafından konferans öncesinde yapılan ve çalışma gruplarına sunulan ödeme inovasyon anketine göre ödeme yenilikleri konusunda açık fazlaca konu var. Çoğunluğu Avrupa’dan olan anket katılımcılarının sadece %9,4’ü yerel regülasyonları inovasyon yanlısı buluyor.

“Do you think payment innovation is being as effective as possible, or is there room to improve?”

“Do you find the local regulations (applicable to your region) pro-innovation?”

Point Zero Forum’da gerçekleşen tartışmalar kapsamında ödeme inovasyon anketinin genişletilerek bir rapor haline getirilmesi kararlaştırıldı. Siz de bu link üzerinden ankete katılabilir (anonim) veya ödeme inovasyon, regülasyon ve iş birliği konusundaki önerilerinizi doğrudan info@contextuals.de adresi ile paylaşarak Avrupa regülatörlerinin görüşlerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.