Prof. Dr. Selim Yazıcı moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Müşteri Oryantasyonunu Otomatikleştirmek” başlıklı webinarımızın konuğu Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (LSEG) Çözüm Danışmanı Emrys Parry oldu.

Webinar, Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (“LSEG”) işletmesi olan, aynı zamanda dünyanın en büyük finansal piyasa verileri ve altyapısı sağlayıcılarından biri durumundaki Refinitiv ile ilgili kısa bilgilerle başlıyor.
Devamında Müşteri Oryantasyon çözümlerinin önemi birçok açıdan ele alınıyor. Bu kapsamda KYC/Dijital Müşteri Kabulü’nün farklı sektörler için önemi, pandeminin KYC ortamına etkileri, FATF’nin “Dijital Kimlik” konusundaki teşvikleri, rehberlikleri/tavsiyeleri, Dijital Kimlik ve Müşteri Oryantasyonu konulu düzenlemeler, KYC stratejisi uygulanmasında (bireyleri ve şirketler) dikkat edilmesi gerekenler, B2B/perakende için sorunlu noktalar ve öneriler konuşuldu. Ayrıca hem bireyleri hem de şirketleri taramak için anahtar teslimi çözüm arayışında nelere dikkat edilmeli ve KYC onboarding’in geleceğinde ne gibi özellikler bekleyebiliriz gibi ilgi çekici sorular ve daha fazlası, Prof. Dr. Selim Yazıcı moderatörlüğünde Emrys Parry tarafından yanıtlandı.

“Müşteri Oryantasyonunu Otomatikleştirmek” [Automating the Customer Onboarding] webinarının tamamını YouTube kanalımız üzerinden izleyebilirsiniz. İngilizce dilindedir.

 İlgili makale (Automating the Customer Onboarding) için buraya tıklayabilirsiniz.

Terimler ve Açıklamaları

  • Refinitiv: Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (“LSEG”) işletmesi olan Refinitiv, dünyanın en büyük finansal piyasa verileri ve altyapısı sağlayıcılarından biridir.
  • KYC: Know your customer. Profesyonellerin bir müşteriyle iş ilişkisini sürdürmekle ilgili kimliği, uygunluğu ve riskleri doğrulamasını gerektiren finansal hizmetlerle ilgili yönergeler ve düzenlemelerdir (Wikipedia).
  • FATF: Mali Eylem Görev Grubudur. Üye ülkeleri kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesi konusunda gösterdiği gelişmeler bakımından periyodik olarak denetlemekte ve değerlendirmektedir.
  • B2B: İşletmeden işletmeye. Business-to-business anlamına gelir. Şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen addır.