P2P, eşler arası anlamına gelir…

Merkeziyetsiz yapı, özellikle bitcoin ve blockchain kavramlarının hayatımıza girmesi ile sıkça duyduğumuz bir kavramdır. Arada bir aracı olmadan işlemlerin yapılabilmesi, merkeziyetsiz yapının temel unsurudur.

P2P nedir?

P2P, eşler arası anlamına gelir ve diğer iletişim modellerinden farklı olarak merkezi bir sunucu ya da aracı olmadan doğrudan cihazlar arasında veri ve kaynak paylaşımını mümkün kılar.

Sistemdeki tüm kullanıcılar eşit haklar ile birbirine bağlıdır ve yapılan her işlem bu kullanıcılarda kayıt altına alınır.

P2P finansal anlamda ne işe yarar?

Finansal çerçevede ise P2P, en basit haliyle, iki veya daha fazla kişinin doğrudan birbirleriyle para alışverişi yaptığı bir sistemi ifade eder.

Geleneksel bankacılık sisteminde bu yöntem farklıdır, çünkü günümüz ekosisteminde para alışverişi üçüncü bir taraf (banka) tarafından gerçekleştirilir. Kripto paraların transferi bu konuya verilecek en güzel örnektir.

Bunun dışında kredi alıp verme, sigorta işlemleri, yatırım yapma gibi birçok finansal işlem de P2P teknolojisi ile yapılabilmektedir/yapılabilecektir.

Niye?

Daha düşük maliyet, daha fazla esneklik, daha fazla gizlilik ya da işlemler üzerinde daha fazla kontrol gibi birçok avantajı ile P2P işlemler bizlere bir dizi avantaj sağlayacaklar.

Ne zaman?

Ancak hala toplum tarafından anlaşılamadığından, #güven unsurunun yaratılması, bu sisteminin ilerlemesi için gereken en büyük aşama olacaktır. Güvenin sağlanması sonrasında alınacak yol çok daha hızlı ilerleyecektir diye düşünüyorum.

İnternet kullanıcılarının artması, bağlantı hızlarındaki olumlu gelişmeler P2P’nin önünü açacak bir diğer değişkenlerdir.

Sonuç

P2P teknolojisinin finansal sistemi nasıl değiştireceği, geleneksel bankacılık sistemlerine erişimi olmayan kişilere ne kadar yardımcı olabileceği sonuçları merakla beklenen hususlardır.

KaynakLinkedin
Murat Güleç
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.