Teknoloji şirketi Xoriant, dijital ödemelerdeki 7 önemli trende odaklanılan yeni infografiğini yayımladı. İşte çalışmanın vurgu noktaları…

1- Gömülü Finansın Yükselişi

Teknolojik yenilikler devam ettikçe, perakendeciler/ticariler gömülü finansın gelirlerini nasıl tamamlayabileceğini araştırıyorlar. Bu durum da yeni kullanım alanları ve gelir akışları yaratmak için hizmet olarak bankacılığın (BaaS) yükselişine olanak sağlıyor.

2- Sesle Yapılan Ödemeler

Ses tabanlı ödeme sistemlerinin yükselişindeki bir sonraki seviyesinde müşteri deneyimlerini teşvik etmesi ve rekabet alanını eşitlemesi bekleniyor. Sesle sağlanan ödemeler (*Voice Payments), dijital okuryazarlık ve farkındalık ihtiyacını ortadan kaldırırken bu elementlerin dijital ödemeler dünyasında giriş konusundaki engelleri olarak görülmesine de son veriyor.

 3- Biyometrik Kimlik Doğrulama

Biyometrik kimlik doğrulamanın bu yıl daha da önem kazanması bekleniyor, çünkü bu ödeme metodu doğruluk, verimlilik ve güvenliği tek bir çatı altında topluyor.

4- EMV Teknolojisi

*EMV teknolojisi, her işlem gerçekleştiğinde değişen kodlar kullanır. Bu geçici sayılan kodlar, kriptografik algoritmalar kullanarak ve kart her kullanımında verileri benzersiz bir şekilde şifreleyerek bankacılık güvenliğini artırır.

 5- Açık Bankacılık

*Açık Bankacılık, geleneksel bankaların bulut tabanlı dijital hizmet sağlayıcılarına dönüşmesine olanak sağlar. Finansal verilere erişim imkanı verir, tüketicilerin, işletmelerin ve bankaların API’lerini kullanarak birlikte çalışmalarına izin verir, üçüncü tarafların müşteri onayı ile yeni finansal hizmetler sunmasına olanak tanır.

6- Şimdi Al Sonra Öde

Milenyum ve Y kuşağı, Şimdi Al Sonra Öde (BNPL olarak bilinir) modeli gibi kullanıcı dostu ve bütçe odaklı alternatiflerle kredi kartlarından vazgeçiyor. Sosyal e-ticaretin yükselişi, değişen demografik özellikler ve kolaylık, BNPL’nin yükselişine etki ediyor.

7- Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)

CBDC geleneksel para gibidir, ancak ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan ve yönetilen dijital bir formata sahiptir. Aynı zamanda kripto para değildir.

CBDC, küresel olarak finans sektöründe çok tartışılan bir içerik. CBDC’nin tasarımından uygulamasına kadar her yönü ele alınarak üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Öte yandan, kripto para birimleri ile geleneksel para birimi arasında bir köprü olarak konumlandırılmakta ve dijital ödeme alanını güçlendirmek üzere planlanması yapılmaktadır.

— Terimler —

* Voice Payments: Sesle yapılan ödemeler. Teknolojinin sözel yolla banka işlemine izin vermesi. (nacha.org)

* EMV Teknolojisi: İşlemlerin kimliğini doğrulamak için bir çip kullanan ve geleneksel manyetik şeritli kartlardan daha güvenli hale getiren bir ödeme kartı teknolojisidir. (paycore.com)

* Açık Bankacılık: Finansal verilerin, uygulama programlama arayüzleri kullanılarak bankalar ve üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar arasında paylaşılmasına izin verir. (Wikipedia)