Moven, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oldu. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

Bankalar, kredi birlikleri ve fintech teknolojileriyle çalışan “ilham verici” şirket Movencorp, daha az karmaşık bankacılık deneyimi esasıyla basit bir fikir olarak başladı, ancak o kadar başarılıydı ki kısa sürede sektöründe öncü konuma gelmeyi başardı. İlham Veren FinTech’ler köşemizin bu bölümünde Moven’in ne olduğunu detaylarıyla keşfetmeye ne dersiniz?

Finans sektöründeki üç başarılı iş insanı; Bryan Clagett, Stephen Riley ve Rich Radice tarafından 2011 yılında kurulan ve piyasayı kasıp kavuran Moven, stabil harcama ve tasarruf kalıpları oluşturabiliyor, ek olarak temel bilgileri kullanıcılara sunabiliyor. Finansal mal varlığına yönelik patenti bulunan New York merkezli Moven, uzmanlara göre doğru zamanda doğru içgörüleri sağlayabildiği için finans alanına her geçen gün daha fazla güven aşılamayı biliyor…

Moven ekibinin en çok önem verdiği faktörler ise müşterilerin ihtiyaçları, yenilikçi düşünceler, kullanıcıların harcama, tasarruf ve daha akıllı yaşamalarına yardımcı olacak ürün/hizmetler yaratmak şeklinde ifade ediliyor…

Moven ayrıcalıkları ve sunulan seçenekler

Beş kıtada 14 milyon kullanıcısı bulunan Moven’in API’leri ve SDK’ları, meydan okuyan bankalar için kanıtlanmış bir dijital çözüm ortamını destekliyor. Bankaların ve banka harici ortakların, müşteri tabanlarını elde etmek, etkileşimde bulunmak, materyali elde tutmak ve büyütmek için benzersiz veri içgörüleriyle yönlendirilen finansal sağlık platformu düzeneğiyle çalışıyor. Aynı zamanda Moven’i daha kapsamlı bir platforma entegre etmek isteyen şirketler için, tam donanımlı hizmet uygulaması ve belirli SDK’lar da sunuyor.

Moven, kullanıcılarına ücretsiz bir ön ödemeli MasterCard’ın yanı sıra MasterCard veya MasterCard PayPass’ın kabul edildiği her yerde kullanılabilecek temassız bir kart gönderiyor.

Android ve iOS’te Moven uygulaması ücretsiz.

Mobil uygulama arayüzünü basit ve işlenebilir yapan Moven, kullanıcılara şifreleme sistemi sunuyor ve mobil cihazlarda birkaç dokunuşla sistem girişi, ödeme işlemi veya hesap yönetimi yapılabiliyor.

Bu kadar güven kazanmasına dair en efektif başlıklar ise şunlar;

-Hesapları yetkisiz erişime karşı korumak için güvenlik duvarı bariyerleri, şifreleme yöntemleri ve kimlik doğrulama prosedürleri geliştirmiştir.

-Her Moven hesabı için tek bir parola ve hesap PIN kodu gerekmektedir.

-Kullanıcının cihazı ile Moven arasındaki tüm etkileşimler şifreli sistemdedir.

-Kullanıcılar, günün her saati izlenen, düzenli olarak test edilen güvenli konuma sahiptirler.

Moven mobil/kredi kartı ile neler yapılabilir?

Moven mobil uygulaması veya kredi kartı, kullanıcılara esnek, yenilikçi ve veri odaklı teknolojik çözümler sunar. Bunlardan bazıları şunlardır;

Dilek listesi, günlük özet, hesapları birleştirme ve tek bir yerde toplama, tasarruf zulası,  kredi, para gönderme, para çekme, Moven ile ödeme yapabilme, anlık makbuz ve kategoriye göre harcama yapma.

Hesapları Birleştirme: Moven kullanıcıları uygulama ile tüm hesaplarını birbirine bağlayabilir ve uygulama üzerinden yönetebilir.

Tasarruf Zulası: Bu özellik ile, tüm ödemeler en yakın tam sayıya yuvarlanır ve gerçek sayıyla ödenen sayı arasındaki sayı kullanıcılar için birikime dönüştürülür.

SaaS modeli

Moven’in öne çıkmasındaki en büyük avantajlar şöyle sıralanabilir;

-Ölçeklenebilirlik

-Pazara sunma hızı

-Hızlı kullanılabilirlik ve tasarım

-Güvenilirlik ve öngörülebilirlik ile tekrarlanabilir işlevlere izin veren tutarlı, istikrarlı yapı

-Hedeflenen platform yönetimi için tescilli DevOps araçları ve süreçleri

Peki Moven’in neleri eksik?

Moven sisteminde öncelikle alışık olduğumuz şube hizmeti seçeneği mevcut değil. Dolayısıyla, anlık bir yardıma ihtiyacınız olduğunda sadece çevrimiçi bir destek mesajı gönderebilirsiniz, lakin süreciniz zaman aşımına uğrayabilir.

Öte yandan, geleneksel banka hesaplarının sağladığı kişisel destek ve müşteri tabanlı hizmetlerin eksikliğini gözden kaçırmamamız gerekir. Temassız POS sistemine sınırlı erişim sorunundan dolayı Moven şirketinin üstünde ön yargılar da mevcut.

Alkış ve kapanış…

Özellikle akıllı telefon kullanan, mali süreçleri daha iyi takip etmek isteyen ve harcama alışkanlıklarını geliştirmek isteyen, insan etkileşimini ve yüz yüze hizmeti tercih etmeyen kullanıcılara hitap eden Moven, birkaç yılda genç neslin vazgeçilmezi haline geldi.

TD Bank ve SBI Group’un da aralarında bulunduğu 11 adet yatırımcıya sahip olmasının yanı sıra Moven, toplam 47,4 milyon dolarlık fon tutarına ulaştı.

Logo:

Kaynaklar:

— Terimler —

SaaS: Software as a Service. Hizmet olarak yazılım anlamına gelir. Uygulamaların bir satıcı veya hizmet sağlayıcı tarafından barındırıldığı ve bir ağ üzerinden müşterilere sunulduğu bir yazılım teslim yöntemidir. (hosting.com.tr)

DevOps: Yazılım geliştirme ve BT endüstrisinde bir metodolojidir. Bir dizi uygulama ve araç olarak kullanılan DevOps, sistem geliştirme yaşam döngüsünü iyileştirmek ve kısaltmak için bir araç olarak yazılım geliştirme ve BT operasyonlarını entegre eder ve otomatikleştirir. (Wikipedia)

Öneri: İlham Veren -diğer- FinTech’ler için buraya tıklayabilirsiniz.