İhsan Elgin, Dijital Finans programına konuk olarak girişimcilik ekosisteminin gelişimini anlattı.

Finberg Yönetim Kurulu Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucularından İhsan Elgin, İskender Ada’nın hazırlayıp sunduğu ve EKOTÜRK ekranlarında yayınlanan Dijital Finans programına konuk oldu.

Programın giriş kısmı, İskender Ada’nın “İhsan Elgin’i tanıyabilir miyiz” sorusuyla başladı. Elgin, “Eski bir girişimci, ondan önce de kurumsal çalışan, en sonda da artık yatırımcı” ifadeleri ile kariyer yolculuğunu özetlerken Girişimci Hızlandırma Programı’nın hayata geçirilmesi, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi’nın kurulmasından, geçtiğimiz yıl exit ettiği ve büyük şirketlerin girişimcilik dönüşümünün yönetimi odağındaki Core Strateji’den söz etti. Halihazırda yaklaşık 5 senelik bir fon olan Finberg’in Yönetim Kurulu Üyesi görevini sürdürdüğünü ve FinTech İstanbul Kurucuları arasında yer aldığını kaydetti.

15 yıl öncesi ve günümüz…

Ada’nın, “Yaklaşık 15 yıldır girişimcilik ekosisteminin önemli bir aktörüsün, senin için bu süreç nasıl geçti, hangi zorlukları aştın” sorusuna Elgin, “2000’lerin ilk yıllarında girişimciliğe dair farkındalık yeni başlamıştı ve bu dönem 2010’lara kadar devam etti. 2010’lardan sonra girişimcilik emekleme dönemine başladı, 2015-16 sonrası ciddi atılımlar oldu ve günümüzde uçuşa geçecek bir ekosisteme geldik,” diyerek şöyle devam etti: “Süreç o kadar da keyifli geçmedi, para bulmak diye bir şey yoktu; aramaya başladığında 3-5 insan vardı. Günümüzde ise herkesin portföy yönetim şirketini kurduğu, kurumsal yatırım fonları, kurumsal girişim sermayesi yatırım fonları, girişim sermayeleri, VC’ler, 1200-1300 melek yatırımcı şeklinde bir ekosisteme ulaştık.”

“İşin girişimci tarafında da sıkıntılarımız vardı,” diyerek sözlerini sürdüren Elgin, ilk başlarda ‘ABD’de bir şey iyi gidiyor, hemen onu kopyalayalım’ biçiminde bir yapının oluştuğu; bu kapsamda da genelde e-ticaret, oyun, mobil uygulama gibi kolay girilebilen ve hızlıca adapte olunabilen alanların öne çıktığını belirterek söz konusu zamanları ‘kaliteli yatırım yapmanın pek de kolay olmadığı günlerdi’ ifadeleri ile özetledi.

“Geldiğimiz noktada ise herkesin mezun olurken acaba girişimci mi olsam diye düşündüğü, mühendislerin girdiği, hatta kurumsal şirketlerde çalışanların ayrılarak girişimci olayım dediği bir zamanı yaşıyoruz,” diyen sektörün önde gelen ismi Elgin; girişimcilerin sayılarının arttığını, bu anlamda ilk başlardaki zorlukların da geride kaldığını ifade etti.

İhsan Elgin, sohbetin devamında Türkiye’deki önceki dönemlerde en büyük sıkıntıları mentor havuzunun olmaması, kavramların tam anlaşılmadan uygulanmaya başlanması ve gerçek piyasanın da girişimcilikten uzak olması başlıkları ile özetleyerek şimdi ise bu sorunların aşıldığını kaydetti.

Sohbetin ilerleyen kısımlarında toplamda 150 milyon dolara ulaşan bir aset yapıldığının altını çizerek Finberg’in öne çıkan ayrıntılarından bahseden Elgin, geçmişten günümüze girişimcilik programlarının farklarına ve fintekleri dijital finansa nasıl hazırladıklarına değindi.

Keyifli söyleşinin tamamını haberin devamında izleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.