Rusya Merkez Bankası, dijital ruble pilot programı için 13 bankayı görevlendirdi.

Rusya’da dijital ruble (CBDC) pilot uygulaması, ülkedeki 13 bankanın katılımıyla başladı. Programın ilk etapta önceden belirlenmiş banka müşterileri ile yürütüleceği kaydedildi.

Programda dijital ruble hesaplarının açılışı-hesaplara para transferleri, kişiden kişiye transferler, fatura ödemeleri ve QR kod bazlı ödemelerin test edileceği belirtildi.

Pilot teste katılanlar, Rusya’nın 11 farklı şehrinde bulunan 30 satış noktasında dijital ruble cinsinden ödemeler yapabilecekler.

2024’te test edilen dinamik QR kodu tabanlı ödemeler ve işletmeler arası dijital ruble transferleri ile pilot programa yıl boyunca daha fazla katılımcı eklenecek.

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova konuya ilişkin açıklamasında, “Aşamalı testlerin sonuçlarına dayanarak ve dijital ruble işlemlerinin tüm senaryolarının pilot testinin başarıyla tamamlanması koşuluyla, dijital ruble çıkarmaya başlayacağız,” diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “2025’ten itibaren hem bireylerin hem de işletmelerin, ulusal dijital para birimini aktif olarak kullanmalarını varsayıyoruz.”

Öte yandan son raporlar, Rus vatandaşlarının CBDC’nin tanıtımına karşı endişeli bir tavır takındıklarını gösteriyor. Rusya Bankalar Birliği (ARB), Rusya Merkez Bankası’na Moskova’nın CBDC planları hakkında açıklama isteyen bir mektup gönderdi ve şimdiye kadar vatandaşların dijital ruble konusunda “temkinli” oldukları konusunda uyarıda bulundu.

KaynakFinextra