ABD’de WhatsApp başta olmak üzere popüler mesajlaşma uygulamalarının müşteri ilişkilerinde kullanımı nedeniyle bankalara ciddi ölçekte para cezaları gelmeye devam ediyor…

ABD’de Wells Fargo ve BNP Paribas, banka çalışanlarının WhatsApp ve iMessage gibi iletişim araçları üzerinden müşterileri ile çeşitli kapsamlarda görüşmeler gerçekleştirdiğinin ortaya çıkması üzerine multi-milyon dolarlık cezalara çarptırıldılar.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından söz konusu bankalara verilen ceza miktarları şöyle; Wells Fargo 125 milyon dolar ve BNP Paribas 159 milyon dolar.

SEC, daha önce de Bank of America, Citi ve Goldman Sachs gibi şirketlere toplam 1,1 milyar dolar para cezası vermişti…

Öte yandan kurumlar, işletmelerin ve komisyoncuların yatırım şartlarını, müşteri toplantılarını ve diğer işleri tartışmak için kişisel mesajlaşma hizmetlerini kullanıp kullanmadıkları konusunda araştırıldı. Zira banka işlerini yürütmek veya görüşmek için WhatsApp ve benzeri kişisel mesajlaşma servislerinin kullanılması yasal gereklilikleri ihlal ediyor. Ancak pandemi ile birlikte bu hizmetlerin kullanımında ciddi bir artış görüldü…

Birçok banka, 2019’dan itibaren çalışanlarının sık sık iMessage, WhatsApp ve Signal aracılığıyla müşterilerle iletişim kurduğunu itiraf etti. En nihayetinde ise SEC, 1,5 milyar doların üzerinde ceza dağıttı ve ‘daha fazla sayıda şirketin de hedefte olduğu’ kaydedildi.

KaynakFinextra