Her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini aktarıyoruz. İşte FinTech İstanbul editörleri tarafından derlenen haftanın önemli gelişmeleri…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz Perşembe günü gelen ve piyasalarda değişimlere neden olan sürpriz faiz kararından bir gün sonrasında öne çıkan gelişme FinTech sektörü ile ilgiliydi. Bu kapsamda TCMB, 3 ödeme hizmetleri şirketinin faaliyet izni kapsamını genişletti…

ABD’de WhatsApp özelindeki cezalara yenileri eklendi. Endonezya ve Singapur arasında ödemeler alanındaki iş birliğine bir yenisi dahil edildi. Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 109,8 milyona yükseldi…

Birleşik Krallık’ta yapılan bir anket ile en iyi banka belirlendi, söz konusu kuruluş henüz çok genç olan bir FinTech’ti: Daha önce ‘İlham Veren FinTech’ler” köşemize de konuk ettiğimiz Monzo…
İlginizi çekecek başka haberler de var…

Güzel bir hafta diliyoruz.

İyi okumalar.

TCMB, 3 ödeme hizmetleri şirketinin faaliyet izni kapsamını genişletti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 3 ödeme hizmetleri şirketinin faaliyet izni kapsamının genişletilmesine karar verdi.
TCMB’nin 3 ödeme hizmetleri şirketinin faaliyet izni kapsamının genişletilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Aköde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ, Ceo Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu AŞ ve Pratik İşlem Ödeme ve Elektronik Para AŞ’nin faaliyet izni kapsamının genişletilmesi kararı alındı.
Karara göre, söz konusu şirketler, ödeme ve elektronik para ihracı hizmetlerini sunacak. Söz konusu kararlar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca alındı.

ABD’de Wells Fargo ve BNP Paribas’a “WhatsApp” cezası geldi

ABD’de Wells Fargo ve BNP Paribas, banka çalışanlarının WhatsApp ve iMessage gibi iletişim araçları üzerinden müşterileri ile çeşitli kapsamlarda görüşmeler gerçekleştirdiğinin ortaya çıkması üzerine multi-milyon dolarlık cezalara çarptırıldılar.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından söz konusu bankalara verilen ceza miktarları şöyle; Wells Fargo 125 milyon dolar ve BNP Paribas 159 milyon dolar.

SEC, daha önce de Bank of America, Citi ve Goldman Sachs gibi şirketlere toplam 1,1 milyar dolar para cezası vermişti.

Endonezya ve Singapur arasında QR kod ile ödeme dönemi başlıyor

Singapur ve Endonezya merkez bankaları, iki ülke arasındaki sınır ötesi ödemeler için QR kodlarının kullanımını başlatmayı planlıyor.

Her iki merkez bankası, Bank Endonezya (BI) ve Singapur Para Otoritesi (MAS), teknolojiyi yıl sonundan önce ödeme sistemlerine dahil etmeyi planladıklarını açıkladılar.

Plan ilk olarak Ağustos 2022’de duyuruldu ve BI başkan yardımcısı Filianingsih Hendarta’ya göre, beta testinin dörtte üçü tamamlanan proje bitmeye çok yakın.

Singapur bu alanda özel bir öncü. Zira 2018’de dünyanın ilk birleşik ödemeler QR kodu olduğunu iddia ettiği konsepti piyasaya sürdü.

O zamandan beri Singapur, Malezya ile bir sınır ötesi pilot uygulama gerçekleştirirken, Endonezya ve Tayland da kendi sistemlerini birbirine bağladı.

Birleşik Krallık’ta 2023’ün en iyi bankası açıklandı

Birleşik Krallık’ta Rekabet ve Piyasalar Kurumu (Competition and Markets Authority – CMA), başarılı FinTech şirketi Monzo’yu kişisel ve ticari hesaplar alanında “en iyi banka” olarak derecelendirdi.

CMA, söz konusu derecelendirmeyi kapsamlı bir anket ile gerçekleştirdi. Bu kapsamdaki müşteri memnuniyeti anketinde Monzo, Starling dahil iddialı rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Kişisel ve küçük işletme cari hesap sahiplerine, bankalarını bir arkadaşlarına, akrabalarına veya başka bir işletmeye tavsiye etme olasılıkları soruldu. Anket ayrıca online/mobil provizyon, şube/kredili mevduat hizmetleri ve küçük işletmeler için aldıkları müşteri ilişkileri yönetiminin kalitesini de kapsıyordu.

Brezilya’daki CBDC pilot aşaması için start verildi

Brezilya’da 2024 için planlanan lansman öncekinde birkaç yıldır devam eden CBDC projesinde pilot aşamasına geçiyor. Bu kapsamda aralarında ülkenin en büyük FinTech’i Nubank, Microsoft, Visa ve blockchain alanında uzmanlaşmış SETL’ın da bulunduğu 16 farklı şirket ile çalışılacağı bildirildi.

Genel itibarıyla Brezilya Merkez Bankası tarafından finansal kurumlar, ödeme kurumları, kooperatifler, kamu bankaları, kripto varlık hizmeti geliştiricileri, finansal piyasa altyapı operatörleri ve ödeme düzenlemesi enstitülerinden gelen tekliflerin hepsine yeşil ışık yakıldı.

Öte yandan Brezilya Merkez Bankası, kendi CBDC’sine Drex adını verdi.

Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 109,8 milyona yükseldi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2023 yılı Temmuz ayına ilişkin verileri kamuoyuyla paylaştı.
• Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 109,8 milyon, banka kartı sayısı 181,1 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 81 milyon adet oldu.
• 2022 yılının Temmuz ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 19’luk, banka kartı adedinde yüzde 14’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 24’lük artış yaşandı.
• Toplam kart sayısı ise 371,9 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış gösterdi.
Raporun tamamını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.