Nomad, Brezilyalı FinTech’ler açısından yılın en büyük yatırım miktarını elde etmeyi başardı. İşte detaylar…

Ağustos ayının son haftası Brezilyalı FinTech’lere yaradı. JPMorgan’ın C6 Bank’teki hisse oranını yüzde 46’ya yükseltmesinin yanı sıra bir başka Brezilyalı Nomad, 61 milyon dolarlık yatırım aldı.

Tiger Global Management liderliğindeki B serisi yatırım turunun diğer katılımcıları Monashees, Spark Capital, Propel, Globo Ventures ve Abstract oldu.

2019’da Lucas Vargas (halihazırdaki CEO), Eduardo Haber ve Patrick Sigrist tarafından kurulan başarılı FinTech girişiminin yeni değerlemesi de açıklandı: 361,49 milyon dolar. 2022-Mayıs ayında 200 milyon dolar olan değerlemesini 2 kata yakın oranda artırdığı görülen Nomad’ın şimdiye kadar aldığı yatırım miktarı da 117 milyon doları geçmiş oldu.

Nomad, Brezilyalı müşterilerine ABD’de bir banka hesabı, banka kartı, yabancı borsada yatırım, sınır ötesi havaleler ve diğer yatırım araçları gibi finansal hizmetler sunuyor. Kullanıcılarını adeta ABD’ye taşıyan FinTech, söz konusu ürünleri arasındaki banka kartını 180’den fazla ülkede kullanabiliyor. Banka kartının işlem hacmi toplamının 200 milyon doların üzerinde olduğu bilgisi de kısa süre önce paylaşılmıştı.

Öte yandan yatırımın ne şekilde kullanılacağı sorusuna da yanıtlar geldi. Nomad, kendi sosyal medya hesaplarında yatırımı, daha hızlı büyüme ve yeni hizmetlerin (kredi ürünleri, vb.) sunulması için kullanacağını açıkladı.

Bu arada detay bilgi olarak Nomad ismi biraz yaygın, zira Birleşik Krallık ve birkaç ülkede daha Nomad isimli FinTech’ler mevcut. Bu nedenle bilinirliğinin “Brezilyalı Nomad” şeklinde olduğunu belirtelim.