İlk etapta tek bir araç modelinde ve sadece park noktalarında kullanılacak olan Hyundai Pay, zamanla daha fazla işlem türüne doğru genişleyecek…

Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai, önemli bir inovasyona imza atarak belirli ülkelerde kullanılabilecek araç-içi ödeme sistemini tanıttı. Hyundai Pay adı ile gelen ödeme sistemi, ilk etapta 2024 model Hyundai Kona’da aktif olacak. Ayrıca yenilik, markanın 2024 yılı için sunacağı bazı modellerde de yer alacak.

Blue Link Plus temelindeki sistemin öne çıkan özelliği 6 bini aşkın park noktasında araç içerisinden ödemeleri mümkün kılması olacak. Hyundai Pay’e tanımlanacak kredi kartları ile işlemler ek bir eyleme gerek kalmaksızın gerçekleşecek.

Blue Link Plus, akıllı saatler veya akıllı hoparlörler gibi cihazlara bağlamak için kullanılan Hyundai’nin bağlantılı araç hizmeti şeklinde özetlenebilir.

Resmi açıklamaya göre gizlilik ve güvenlik konusunda kişisel veriler ile kart bilgileri bir tokenizasyon sistemi ile saklanacak.

İlk etapta park noktaları ile başlayacağı kaydedilen özelliklerin kapsamının zamanla artırılacağı belirtiliyor.

Hyundai Kuzey Amerika Ürün Planlama ve Mobilite Başkan Yardımcısı Olabisi Boyle, konuya ilişkin açıklamasında, “Hyundai Pay’in ölçeklenebilir e-ticaret platformuyla, park yeri bulma ve ödeme yapma gibi günlük ihtiyaçları karşılayarak müşterilerin rahatlığını artırabilir ve dijital erişimlerini genişletebiliriz…” Dedi.

Araç içinde ödemeler, saygın otomotiv üreticilerinin üzerinde durduğu bir konu, yakın gelecekte çok daha fazla sayıda markanın yeni modellerinde hayatı kolaylaştıran bu yöndeki inovasyonlara tanık olacağız…

KaynakFintech Global