Orta Vadeli Program’da Fintek vurgusunun yanı sıra Dijital Türk Lirası (CBDC), Akıllı Sözleşmeler, regülasyon odağında kripto paralar gibi konular yer aldı.  

Kısa adı OVP olan Orta Vadeli Program’ın detayları kamuoyuyla paylaşıldı. OVP, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik, sosyal ve çevresel hedeflerini belirleyen ve bu hedeflere ulaşmak için izlenecek politikaları ortaya koyan üç yıllık bir program şeklinde tanımlanabilir.

73 sayfadan oluşan ve buraya tıklayarak incelenebilen Orta Vadeli Program’da fintek vurgusunun yanı sıra Dijital Türk Lirası (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yaratılacak ve yönetilecek CBDC), Akıllı Sözleşmeler, Blockchain, kripto paralar gibi konulardaki plan özetleri yer aldı.

OVP-9. maddesi olan “Dijital Dönüşüm” başlığı altındaki 29. alt başlıkta, fintek esaslı şu ifadeler yer aldı:

Fintek alanında yerli teknolojilerin geliştirilmesine yönelik tedbirler ifadesi ile genel itibarıyla inovasyon temelli desteklere atıfta bulunulduğu görülüyor.

OVP’de ayrıca “Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesinin ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, Dijital TL’nin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecektir.” Denildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin açıklamasında, “Dijital Türk Lirası çalışmaları devam ediyor, takvim yakında paylaşılacak.” İfadelerini kullandı.

Dijital Türk Lirası düzenlemesi için 2024 yılının son çeyreğine işaret edildiğini belirtelim.

Öte yandan kripto paraların düzenleme kapsamında olacağının da altı çizildi ve yeni regülasyon sinyali verildi.

Son olarak OVP, “Dijital Dönüşüm” maddesi altındaki 30. alt başlık şöyleydi:

Bu konuda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa bir değerlendirmesi oldu. Blok zinciri teknolojisinin temeli olan akıllı sözleşmeler ile ilgili katılım finansta İstanbul’u küresel finans merkezlerinden biri haline getireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Menkul kıymetlerin ihraç süreçlerini dijitalleştirecek akıllı sözleşmeler üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayacağız.” açıklamasında bulundu.