Japonya merkezli Hitachi, sadece kartsız para çekilebilen “UPI ATM” modelini tanıttı.

Hitachi Payment Services – Hitachi Ödeme Hizmetleri, yeni bir ATM geliştirdi. United Payments Interface (UPI) ile gelen ATM, tüketicilerin banka veya kredi kartı kullanmadan hesaplarından nakit çekmesine olanak tanıyacak şekilde tasarlandı.

United Payments Interface, Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) tarafından geliştirilen anında ödeme sistemi ve ATM’nin NPCI-Hitachi iş birliği ile üretildiği kaydediliyor.

ATM’yi kullanabilmek için müşterinin istediği para miktarını girmesi ve ardından herhangi bir UPI uygulamasıyla QR kodunu taratması gerekli. Mobil cihazına PIN’i girdikten sonra ATM parayı veriyor.

Hitachi Ödeme Hizmetleri Genel Müdürü Sumil Vikamsey, proje hakkında, ”UPI-ATM’nin kullanımı basit, güvenli ve zahmetsizdir. Kartsız nakit çekme işlemleri mobil ve OTP’yi esas alırken UPI ATM, QR tabanlı UPI nakit çekme işlemlerine dayanmaktadır,” diyor ve ekliyor: “Şu anda birçok banka kartsız para çekme olanağı sağlıyor. UPI-ATM size kartsız para çekme rahatlığını aynı şekilde sunuyor.”

Hindistan/Mumbai’deki Global Fintech Fest 2023 etkinliğinde yapılan duyuruya göre hizmet, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.