Multinet Up ve Koruncuk Vakfı iş birliği kapsamında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde kurulumu tamamlanan 8 üniteli konteyner okulda ilk ders zili çaldı. 

Multinet Up, 6 Şubat depremlerinden etkilenen öğrencilere desteklerini sunmaya devam ediyor. Depremde yıkılan Pazarcık İstiklal Halil Arık Ortaokulu’ndaki eğitim faaliyetlerinin kesintiye uğramadan devam edebilmesi için harekete geçen Multinet Up, Koruncuk Vakfı iş birliği ile kurulumu yapılan konteyner okulun faaliyete geçtiğini duyurdu.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi Ahmet Bozdağ mahallesinde kurulumu tamamlanan 8 üniteli konteyner okul, 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında 210 öğrenciye hizmet vermek üzere eğitime açıldı.

“Kamu, özel sektör ve sivil toplum iş birliklerinin güçlendirilmesi şart”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Multinet Up CEO’su Ali Emre Sever, “Depremler 11 ilde yaşayan 9 milyondan fazla insanı, 4 milyonu okul çağında olan yaklaşık 5 milyon çocuğu direkt olarak etkiledi. Bu etki sosyal yaşamın her alanında devam ederken eğitim de uzun süreli kesintiye uğradı. Deprem bölgesinde 72 okul yıkıldı, 3 bin 368 okul hasar aldı. Kahramanmaraş’ta ise 1018 okuldan 821’i yeni dönemde eğitime açıldı. Zaten daha önce pandemi sürecinde de olumsuz etkilenen eğitim süreçlerinin, deprem sonrasında kesintiye uğraması; çocukların psikolojik ve sosyal gelişimlerinden tutundan da toplumsal hayatın normalleşmesine kadar birçok açıdan kritik önem arz eden bir konu. Dolayısıyla eğitim-öğretim faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için eksik yapıların bir an önce yeniden inşa edilmesi ve bölgedeki koşulların iyileştirilmesi gerekiyor. Bunun için de kamu, özel sektör ve sivil toplum iş birliklerinin güçlendirilmesi şart” dedi.

“Bir, sıfırdan büyüktür bilinciyle hareket edilmeli”

Sever, “Özellikle böyle afet dönemlerinde bir kez daha anlıyoruz ki toplumsal dayanışma için atılan her adım çok büyük fark yaratıyor. Sorunların derinliği karşısında hiçbir şey yapmamayı tercih etmek yerine, bir sıfırdan büyüktür bilinciyle hareket edilmeli. Multinet Up olarak 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölge insanımızın, özellikle de çocuklarımızın ihtiyaçlarına elimizden geldiğince çözüm geliştirmeyi sorumluluklarımızın bir parçası olarak gördük ve bu yöndeki çalışmalarımıza kesintisiz olarak devam ettik. Bu proje kapsamında ise; depremde yıkılan İstiklal Halil Arık Ortaokulu’ndaki eğitim faaliyetlerinin kesintisiz olarak devam edebilmesi için Koruncuk Vakfı ile kurulumunu tamamladığımız konteyner okulumuzun bugün pırıl pırıl 210 öğrenciye ev sahipliği yaptığını görmek bizleri çok mutlu etti. Projede emeği geçen herkese Multinet Up adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Koruncuk’la afet bölgesinin eğitim ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik iş birliğimiz ilerleyen süreçte de devam edecek” dedi.

Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Figen Samuray ise, “Koruncuk Vakfı olarak 6 Şubat’ın ardından ilk odağımız kız çocuklarının yaşam alanları ve eğitimleri oldu. Bu yıl Koruncukköylerimizin kontenjanlarını artırdık ve hızla yurdumuzun kapılarını depremden etkilenen kız çocuklarına açtık. Bunun yanı sıra deprem bölgesinde ilk günden itibaren çalışmaya başladık. Vakfımızın temasına uygun bir şekilde eğitim ve kız çocuklarının eğitime erişmeleri konusunda aktif rol oynayarak projeler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Sosyal yaşamın iyileşmesi ve çocuklarımızın geleceğe daha sağlıklı yürüyebilmesi için eğitimin kesintisiz şekilde devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Deprem bölgesinde yaklaşık 5 milyon çocuk bulunuyor ve bu çocuklar yaşam alanlarını en önemlisi mahremiyet alanlarını kaybettiler. Kişisel alandan mahrum kalan çocukların hızla yeni ve sağlıklı alanlara kavuşması en büyük dileğimiz. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime hızla adapte olmak zorunda kalan çocuklar şimdi de deprem nedeniyle eğitimden temelli uzaklaştı. Hangi koşulda olursa olsun temel hak olan eğitim hakkından hiçbir çocuğun mahrum kalmaması için çalışmaya devam edeceğiz. Bugün, Multinet Up iş birliği ile bugün İstiklal Halil Arık Orta Okulu’nu konteyner okul olarak açıyoruz. İnanıyorum ki sosyal sorumluluk bilincinde olan kurumların sivil topluma olan katkıları ve kamu iş birlikleri ile depremin yaralarını saracağız. Konteyner okulumuzun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız. Yeni eğitim-öğretim döneminin tüm öğrencilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.