Avrupa’da Mastercard ile Visa’ya rakip olmak amacıyla kurulan ve banka destekli bir girişim olan European Payments Initiative (EPI), yakın zamanda piyasaya sunulacağı kaydedilen dijital cüzdan çözümü için ‘Wero” ismini seçti.

Wero cüzdanı, başlangıçta hesaplar arası tabanlı anlık P2P/tüketiciden-işletme ödemelerini, ardından çevrimiçi/mobil alışveriş ödemelerini ve daha sonra da satış noktası ödemelerini desteklemek üzere aşamalı şekilde kullanıma sunulacak.

Marka adının seçimi, Nisan ayında EPI’nin Hollanda ödeme planı iDeal ile bir dizi Belçika ve Hollanda bankası tarafından desteklenen mobil ödeme uygulaması Payconiq’i satın alma hedefiyle harekete geçmesinin ardından gerçekleşti. Programa destek veren üye bankalar arasında ABN Amro, Belfius, BFCM, BNP Paribas, BPCE, Crédit Agricole, Deutsche Bank, DSGV, DZ Bank ING, KBC, La Banque Postale, Rabobank, Société Générale ve Nexi ile Worldline bulunuyor.

EPI CEO’su Martina Weimert yeni marka hakkında şunları söyledi: “Öngörülebilir ‘ödeme’ marka isimleriyle dolu bir pazarda Wero, temsil ettiğimiz farklı unsurları bir araya getirdiği için değerlendirdiğimiz 238 aday isim arasında öne çıktı: “Biz” kelimesinin kolektif Avrupalı karakteri ve ‘Euro’ kelimesine yakın bir telaffuz. Son olarak Wero, Latin kökenli dillerde ‘gerçek’ anlamına gelen ‘vero’ kelimesine de yakın. Ben şahsen, basit ama akılda kalıcı yapısıyla dikkat çekici buluyorum. Kısa ve hızlı ses, dijital işlemlerin hızlı tempolu doğasıyla bağdaşıyor.”

Ortak girişimin Wero’yu 2024 ortasına kadar Belçika, Fransa ve Almanya’da, ardından Hollanda’da piyasaya tanıtmak için çalıştığını ve önümüzdeki yıllarda diğer ülkelere yayılmayı amaçladığını söyledi.

KaynakFinextra