İngiltere’deki iPhone kullanıcıları “çok yakında” Apple Wallet uygulaması üzerinden açık bankacılık odağındaki çeşitli özelliklere merhaba diyecek…

iPhone ve iPad cihazları için iOS 17.1 developer (geliştirici) beta sürümü ile birlikte İngiltere’de Apple Wallet’a açık bankacılık entegrasyonları geldi. Geliştirici sürümleri bir dizi teknik sürecin ardından kısa sürede nihai halini alarak destekleyen iOS cihaz sahiplerinin kullanımına sunulur.

Kısa süre sonra iOS 17.1’i yükleyen İngiltere’deki kullanıcılar, Apple Card’ı destekleyen Barclays, HSBC, Lloyds, RBS, Monzo ve Starling’deki güncel hesap bakiyeleri ile hesap ve kart tarihçelerine Apple Wallet üzerinden ulaşabilecekler.

Kullanıcılar bankalarındaki mevcut hesap bakiyelerinin yanı sıra para yatırma ve ödeme geçmişini doğrudan kart görselinin altında görebilecek. Buna kredi ve banka kartlarına ilişkin bakiyeler de dahil.

Bakiyeler ayrıca Apple Pay ile bir şey satın alırken çevrimiçi olarak gösterilecek ve kullanıcıların satın alma işlemini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda finansal açıdan daha bilinçli olmasın da yardımcı olacak.

Geleneksek bankalarla birlikte Monzo ve Starling gibi güçlü FinTech’lerin de kapsam dahilinde olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Ek olarak destekleyen banka sayısının aşamalı olarak artması muhtemel görünüyor.

Söz konusu açık bankacılık entegrasyonunun Türkiye’de gelecekte sunulup sunulmayacağı sorusu şimdilik yanıtsız.

Son olarak hata düzeltmleri ve güvenlik güncellemeleri de içereceği kaydedilen iOS 17.1 versiyonunun yakın zamanda tüm dünyadaki kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Kaynak9to5mac