McKinsey Küresel Ödemeler Raporu’nun 44 sayfalık 2023 tarihli son baskısı, ücretsiz olarak indirilebilir…

Ödemeler sektörünün 2022 performansı, coğrafyalar ve ürünler genelinde büyüme ve marj iyileştirme fırsatlarıyla birlikte devam eden değişime işaret ediyor. Gelirlere yakından bakıldığında, anlık ödemeler ve dijital cüzdanlardaki yeni gelişmeler de dahil olmak üzere yapısal değişiklikler ortaya çıkıyor.

McKinsey Küresel Ödemeler Raporu’nun (McKinsey Global Payments Report) 2023 tarihli son baskısı, 47 ülkede 25’ten fazla ödeme ürününü kapsayan ve küresel GSYİH’nın yüzde 90’ını oluşturan Küresel Ödemeler Haritası’nda kaydedilen pazar bilgilerinden elde edilen önemli bulguları içeriyor.

Bu yılın öne çıkanları şöyle sıralanabilir:

  • Küresel ödeme gelirleri üst üste ikinci yılda çift haneli büyüme gösterdi.
  • Hindistan’da nakit değişimiyle desteklenen sürekli büyüme, Asya ülkesini ödeme gelirlerinde ilk 5 ülke arasına taşıdı.
  • Birkaç yıldır ilk kez, faize dayalı gelir, gelir artışının neredeyse yarısına katkıda bulundu.
  • Nakit kullanımı 2022’de dünya genelinde yaklaşık yüzde dört azaldı. Son beş yılda elektronik işlemlerdeki büyüme oranı, ödeme gelirlerindeki genel büyümenin neredeyse üç katı oldu.

Rapora göre anlık ödemeler ve dijital cüzdanlar da dahil olmak üzere elektronik işlemler hızla yaygınlaşırken, küresel çapta nakit kullanımı istikrarlı bir şekilde azalıyor.

Raporu buraya tıklayarak (e-posta adresinizi paylaşmanız istenecektir) indirebilirsiniz. İngilizce dilindedir.