Royal Park Partners’ın yeni raporu, lisanslı bankalara veya bu tür bankacılık ürünlerini, son tüketicilere ve bankacılık hizmetlerine erişemeyen müşterilere ulaştırmaya yardımcı olan teknoloji platformlarına kapsamlı bir genel bakış sunuyor.

Yayımlanan raporda dikkat çeken noktalar şöyle:

Regülasyonlar, büyümeyi desteklemey edecam ediyor. Bu açık veri paylaşım çerçevesi fintech’leri ve tüccarları, müşterileri için yeni bankacılık çözümleri oluşturmaya teşvik etti ve bu nedenle BaaS altyapısına olan talebi artırdı. Sağlayıcıların AML/KYC, müşteri parası işleme ve kredi/ürün uygunluğu ile ilgili gelişen düzenlemelere uyum sağlamaları gerekiyor.

Temel Bankacılık ve BaaS sağlayıcıları birleşiyor. Artık tüm mimari buluta taşındığı için geleneksel temel bankacılık sağlayıcıları, hazır banka teknolojisi çözümleriyle bankacılık sistemine erişemeyen müşterilerin de peşine düşmek istiyor.

Ulaşılabilir pazar bu yoğun ekosistem için yeterince büyük. Küresel Temel Bankacılık ve BaaS ortamı zaten çok yoğun. Ancak pazar çok geniş ve birden fazla kazanana izin verebilir. Yalnızca Avrupa’da 100 milyar Euro’luk bir pazar büyüklüğü söz konusu.

Yatırımcılar 2021’de patlamadan sonra daha temkinli. 2021 fintech değerlemeleri kısmen yatırımcıların yerleşik finans temasına ve altyapısına olan ilgisinden kaynaklandı. Mevcut piyasa koşullarında geç aşamadaki platformların, yatırımcılara son turlarından bu yana anlamlı bir ilerleme kaydettiklerini göstermeleri gerekecek. Erken aşamadaki yeni girişimler ise bu yoğun alana yeni bir girişi makul göstermede zorlanabilirler.

Yapay zekanın oyunun kurallarını değiştirmesi bekleniyor. Bu tür zengin veri kümeleri, BaaS müşterilerine sunulan müşteri katılımı ve KYC/AML, kredi riski yönetimi, müşteri edinme ve katılım gibi temel bankacılık operasyonlarını daha da optimize etmek için yapay zeka modellerinin geliştirilmesine olanak tanıyor.

Royal Park Partner’sın temel bankacılık ve BaaS pazarına dair hazırladığı kapsamlı raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakRoyalParkPartners