Singapore FinTech Festival

Finansal hizmetlerin, kamu politikasının ve teknolojinin geliştirilmesiyle ilgili konularda etkileşimde bulunmak, bağlantı kurmak ve işbirliği yapmak için küresel topluluğu bir araya getiren Singapur FinTech Festivali’nde bu yıl da endüstrinin önemli isimleri sahne aldı. 

Bu yıl teması “Finansal Hizmetlerde Yapay Zeka Uygulamaları” olarak belirlenen etkinlikte finansal teknolojilerle yolu kesişmiş birçok paydaş bir araya geldi.

“CBDC’ler sınır ötesi ödemeleri iyileştirebilir”

Etkinliğin ilk gününde sahne alan IMF Genel Müdürü de bu paydaşlardan biriydi. Kristalina Georgieva yaptığı konuşmada merkez bankası dijital para birimlerine ilişkin önemli açıklamarda bulundu.

Kristalina Georgieva, Singapore FinTech Festival

Hükümetlerin ve merkez bankalarının şu anda pahalı, yavaş ve az sayıda kişi tarafından kullanılabilen sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için CBDC’lerin benimsenmesini hızlandırmaları gerektiğini savunan Georgieva, CBDC’lerin benimsenmesinin çok yakın bir zamanda olmayacağını, ancak bugün ülkelerin yaklaşık yüzde 60’ının bunları bir şekilde araştırdığını sözlerine ekledi. Georgieva’nın konuyla ilgili olarak kullandığı ifadeler şöyle: “CBDC’lerin şu anda pahalı, yavaş ve çok az kişinin erişebildiği sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için inşa edilmeleri gerekiyor. Tekrar ediyorum, yarın geri adım atmak zorunda kalmamak için bu işe bugün başlamalıyız. Biz dijital bankacılığın büyüyen varlığının ve finansal ortamımız için kapsayıcı finansın öneminin farkındayız, böylece ilerleme ve refah arayışımızda hiç kimse geride kalmayacaktır

Geleceğin finans ekosisteminde Singapur’un rolü

Etkinliğin ikinci gününde de Singapur Para Otoritesi (MAS) Genel Müdürü Ravi Menon sahne aldı. Menon Singapur’un geleceğin finansal ekosisteminin bir parçası olarak elde etmek istediği üç temel sonuçtan bahsetti: anında ödemeler, sorunsuz finansal işlemler ve güvenilir bir sürdürülebilirlik ekosistemi.

Ravi Menon, Singapore FinTech Festival

Menon, geleceğin finansal ekosistemi vizyonlarıyla ilgili olarak: “Hedefimiz, geleceğin finansal ekosistemini şekillendirmek için finans sektörü ve uluslararası ortaklarla işbirliği yapmaktan başka bir şey değil. Ortaya çıkan bu finansal ekosistemin bir parçası olarak kolektif olarak elde etmek istediğimiz üç temel sonuç var.

Anlık Ödemeler  – Sınır ötesi ödemeleri daha ucuz, daha hızlı ve daha verimli hale getirmek.

Kesintisiz Finansal İşlemler – Dijital varlıklar, dijital para ve birlikte çalışabilir dijital ağlar aracılığıyla finansal varlıkların birden fazla alım satım platformunda sorunsuz bir şekilde işlem görmesini sağlamak.

Güvenilir Sürdürülebilirlik Ekosistemi – Dünyanın net sıfıra geçişi için sürdürülebilir finansmanı desteklemek üzere güvenilir bir veri ve ifşa ekosistemini teşvik etmek.

Menon konuşmasının devamın bu üç maddeyi detaylandırdı ve IMF’in Project Guardian Politika Yapıcılar Grubu’na katılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

MAS dijital para kullanımına ilişkin 3 yeni girişimini tanıttı

MAS, Singapur’da dijital paranın güvenli ve yenilikçi kullanımını sağlamak için üç girişim açıkladı. Bunlar, dijital bir Singapur doları için gerekli altyapıyı özetleyen bir plan; dijital para denemelerinin genişletilmesi; ve toptan ödeme için “canlı” bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planı olarak açıklandı.

MAS Genel Müdürü Ravi Menon konuyla ilgili olarak: “Ödemelerde ortak bir mutabakat varlığı olarak kullanılmak üzere merkez bankası dijital parasının “canlı” ihracı, MAS’ın 2016 yılında başlayan dijital para yolculuğunda önemli bir kilometre taşıdır. Toptan CBDC ihracı, merkez bankası parasının güvenli ve verimli ödemeleri kolaylaştırmada oynadığı rolü pekiştirmektedir.” ifadelerini kullandı.

MAS, ESG Veri Toplama ve Erişimi için Dijital Platform Başlattı 

Düzenleyici kurum ayrıca finans sektörü ve reel ekonominin sürdürülebilirlik girişimlerini desteklemek üzere çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) verilerini toplama, bunlara erişme ve bunlara göre hareket etme yöntemlerini basitleştirmek için teknolojiden yararlanan entegre bir dijital platform olan Gprnt’yi hayata geçirdiğini duyurdu.

Lansmanının ardından Gprnt, daha büyük çok uluslu kuruluşların ve diğer bölgesel ekonomilerin daha sofistike veri ihtiyaçlarına daha iyi hizmet vermek için sınır ötesi yeteneklerini genişletecek. Bunu başarmak için, HSBC, Singapur’daki KPMG, MAS, Microsoft ve MUFG Bank’ın stratejik ortak olarak katılacağı yeni bir kuruluş olan Greenprint Technologies Pte Ltd kurulacak.