Hollanda merkezli yeni nesil banka Bunq, parayla ilgili soruları yanıtlama yeteneğiyle müşterileri “şaşırtacağını” söylediği kendi üretken yapay zeka platformunu duyurdu.

OpenAI, Meta ve Google’ın açık geniş dil modelleri (LLM’ler) kullanılarak oluşturulan ve Finn adı verilen bu chatbot, Bunq uygulamasındaki arama işlevinin yerini alıyor.

Finn, “Her ay market alışverişi için harcadığım ortalama miktar nedir?” veya “Bu yıl Amazon’da ne kadar harcadım?” gibi gelişmiş sorulara yanıt verebiliyor. Ayrıca işlemlerin ötesine geçen soruları yanıtlamak için verileri de birleştirebiliyoru. Örneğin “Londra’da bir arkadaşımla gittiğim Hint mekanı neydi?” veya “Geçen Cumartesi Central Park yakınlarındaki kafede ne kadar harcadım?” gibi sorular da Finn tarafından yanıtsız bırakılmıyor.

bunq CEO’su Ali Niknam konuyla ilgili olarak, “Finn sizi şaşırtacak. Yıllar süren yapay zeka inovasyonu, kullanıcılarımıza odaklanmamızla birleşince bildiğiniz bankacılığı tamamen dönüştürmemizi sağladı. Üretken Yapay Zekanın kullanıcılarımız için hayatı çok daha kolaylaştırdığını görmek inanılmaz heyecan verici.” ifadelerini kullanıyor.

Bunq, Temmuz 2023’ten bu yana yüzde 55 oranında artışla 11 milyon kullanıcıya ve 7 milyar avroluk mevduata ulaşarak Avrupa’nın en büyük ikinci neobankası haline gelmek için yapay zekaya büyük yatırım yapıyor.

KaynakFinextra