FinTech İstanbul Akademi Eğitmeni Av. Burcu Tümer, TCMB tarafından 31.12.2023 tarihinde yayımlanan “Dijital Türk Lirası Birinci Faz Değerlendirme Raporu”na ilişkin görüşlerini LinkedIn hesabı üzerinden paylaştı. İşte ilgili paylaşımın tam metni.

1. Faz kapsamında pilot çalışmalar perakende ödemeler konusunda gerçekleştirildi; teknolojilerin yaygınlaşması için münferit kullanımlardaki çıktılar önemli olduğundan doğru bir başlangıç noktası olduğu kanaatindeyim.

Akıllı sözleşmeler; 1.Faz kapsamında dağıtık defter platformu ile çalışacak akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların tasarlanması ve geliştirilmesi de yer alıyor. Merkeziyetsiz sistem işleyişleri açısından akıllı sözleşmelerin önemli bir bileşen olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, ilerleyen zamanlarda akıllı sözleşmelere ilişkin çalışmaların da hız kazanacağını söyleyebiliriz.

Dijital para bir kripto varlık değildir; kavram karmaşasının önüne geçilmesi hedeflenerek Dijital Türk Lirası’nın tanımı yapılmış ve aslında Türk Lirası’nın dijital biçimi olduğunun altı çizilmiştir. Bu bağlamda, AB Merkez bankaları tarafından yapılan açıklamalarla paralellik gösterdiğini görüyoruz.

Melez sistemler; önemli olan konunun dijital para gereksinimlerini ve ilkelerini karşılayan bir sistem hazırlanması olduğu ifade edilmiş ve bu bağlamda dağıtık defter, merkezi defter ve ikisinin karışımı melez çözümler üzerinde çalışıldığı belirtilmiştir. Dolayısıyla geleneksel uygulamalarla yeni teknolojilerin bir arada işleyebileceği bir sistem çözümünden bahsediyoruz.

Dijital kimlik entegrasyonu; merkeziyetsiz sistemlerde ortaya çıkan ihtilafların giderilmesinde en temel çözüm olarak ifade ettiğimiz dijital kimlik entegrasyonunun göz önünde bulundurulduğunu görmek sevindirici. Sistem geliştirilmesinde açık kaynak kodlu yazılımlardan faydalanılması da AB’deki yaklaşıma paralel; hatırlarsanız en son AB’de kurulan OpenWallet Foundation bünyesindeki çalışmalarda da hizmetlerin standardize edilmesi adına açık kaynak kodlu yazılımların kullanıldığı ifade edilmişti. Dolayısıyla bu anlamda da AB’ye paralel bir yaklaşım içerisinde olduğumuzu ifade edebilirim.

Dijital cüzdan; Ekim ayında mevzuatta yapılan değişiklikle dijital cüzdan da mevzuatımızda tanımlanmıştı. AB’deki dijital cüzdan uygulamaları dijital kimlik entegrasyonunu da içeriyordu, dolayısıyla yukarıda ifade edildiği şekilde dijital kimlik entegrasyon altyapısının sağlanması halinde ilerleyen zamanlarda dijital cüzdan kapsamının genişletileceğini düşünüyorum.

Finansal aracı kurum; dağıtık defter kullanımı finansal aracı kurumların uyum maliyetlerini de azaltacağından buna ilişkin de düzenlemlerin yer aldığını görüyoruz. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda RegTech çözüm ve yatırımlarında da artış olabileceğini söyleyebiliriz.

Raporun tamamına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Burcu Tümer
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Burcu Tümer, lisans derecesinin ardından hukuk ve işletme alanlarında Londra ve Cenevre’de farklı diploma programlarına katılmıştır. 11 yıl boyunca muhtelif hukuk bürolarında avukatlık mesleğini icra ederek, teknoloji alanında faaliyet gösteren farklı global şirketlerde bölge sorumlulukları da dahil olmak üzere hukuk müşavirliği yapmıştır. 2021 senesi itibariyle TBL Legal’in Kurucu Ortağı olarak müvekkillerine teknoloji hukuku başta olmak üzere hukuki danışmanlık ve eğitimler vermektedir. Uzmanlık alanları arasında yapay zeka, nesnelerin interneti, blok zinciri teknolojileri, akıllı sözleşmeler, finansal teknolojiler ve dijital varlıklar yer almaktadır. Fintech Istanbul Akademi bünyesinde de farklı konularda eğitimler veren Burcu Tümer aynı zamanda kuruluşundan itibaren Blockchain Türkiye Platformu bünyesinde hazırlanan raporlara katkı sağlamakta ve yeni teknolojilerin hukuki perspektiften değerlendirilmesi adına webinarlara konuşmacı olarak iştirak ederek makaleler yayımlamaktadır.