Japonya merkezli Sony Bank, ödemeler işindeki çoğunluk hissesini Blackstone tarafından yönetilen özel sermaye fonlarına sattı.

Anlaşma kapsamında Sony Bank, öz sermayesinin belirli bir kısmını devredecek ve azınlık yatırımcısı olarak Sony Payments Services’in (SPSV) büyümesini desteklemeye devam edecek.

Tüketici elektroniği devi, ödeme hizmeti işini 1995 yılında kurmuş, bankacılık hizmetini ise 2001 yılında başlatmıştı. SPVS ise 2006 yılında bağımsız bir şirket olarak kuruldu. Şu anda Japonya’daki önde gelen ödeme hizmeti sağlayıcılarından biri olan işletme, müşterilerin ve işletmelerin online ödemeleri işlemesi için yüksek hızlı ve güvenli bir altyapı sunuyor.

Sony Ödeme Hizmetleri Başkanı ve CEO’su Hidehiko Nakamura’nın konuyla ilgili açıklamaları şöyle: “SPSV, sağlıklı bir pazar konumunu sağlamlaştırdı ve yüksek kaliteli bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olarak müşterilerin güvenini kazandı. Blackstone ile olan bu ortaklığın, özellikle Japonya’daki elektronik ödeme endüstrisinin heyecan verici bir büyüme döneminde, büyüme yolculuğunu hızlandırmaya yardımcı olmak için yeni yatırımlarla SPSV’nin yeteneklerini artıracağına inanıyoruz.

Anlaşma, Blackstone’un Japonya’daki finansal teknoloji sektörüne yaptığı ilk yatırımı temsil ediyor.

Blackstone’un Japonya’daki özel sermaye başkanı Atsuhiko Sakamoto ise konuyla ilgili olarak: “Ekonominin dijitalleşmesi, Japonya da dahil olmak üzere dünya çapında önemli bir trend ve SPSV, gelişmiş teknolojisi ve güçlü müşteri tabanıyla bundan faydalanacak olağanüstü bir konuma sahip. SPSV’nin büyümesini desteklemek için operasyonel teknoloji uzmanlığımızı ve ölçeğimizi sunmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

KaynakFinextra