Startups.Watch, 2023 yılındaki tüm fintek yatırımlarını (2642 adet) ve satın almalarını derlediği kapsamlı raporu yayımladı. Merakla beklenen Global Fintech Annual Report 2023 başlıklı rapor, ekosisteme ilişkin kıymetli içgörüler sunuyor…

Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, her yıl hazırladığı Global Fintech Annual Report’un 2023 yılı edisyonunu yayımladı.
Startups.Watch üyeleri için yayına alınan raporda, fintek yatırımlarının önceki yıla (2022) kıyasla yatırım miktarı olarak %40 ve yatırım adedi olarak %27 oranında azaldığına işaret etti.

Detaylı veri kapsamı ile sadece Türkiye için değil, global ölçekte eşine az rastlanan özelliklere sahip raporda diğer öne çıkanlar şöyle sıralandı;

  • Fintek girişimleri 2023 yılında 2642 yatırım turunda 46 milyar dolar yatırım aldı.  Fintek girişimleri 2022 yılında 3630 yatırım turunda 77 milyar dolar yatırım almıştı.
  • Yatırım sayısındaki en büyük düşüş Geç VC aşamasında (Seri C ve sonrası) görüldü. Geç VC aşaması yatırımları 2023 yılında bir önceki yıla göre adet olarak %48 oranında düştü…

Yatırımlarda ödeme, finansman ve insurtech dikeyleri öne çıktı

  • En çok fintek yatırımı alan ülkeler ABD, İngiltere ve Hindistan oldu. En çok fintek yatırımı alan dikeyler ise sırasıyla ödeme, finansman ve insurtech oldu. Kitlesel fonlama ve para transferi girişimlerine yapılan yatırımlar, fintek yatırımlarında bir önceki yıla göre en fazla düşüş gösteren dikeyler oldu.

Türkiye yatırım adedinde 15’inci

  • Türkiye, yatırım büyüklüğü açısından tüm dünyada 49. sırada, yatırım adedi açısından ise 15. sırada yer aldı. Türkiye’deki fintek yatırımları bir önceki yıla göre yatırım adedinde %15, yatırım büyüklüğünde ise %81 oranında azaldı. Alternatif SuperApp ve Fimple, 2023 yılında Türkiye’de en çok yatırım alan fintekler oldu.

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.

Son olarak support@startups.watch e-mail adresi üzerinden bilgi alınabilir.