Bankacılığın geleceği teknolojiyle şekillenirken, ülkemizde dijital bankacılığın öncülerinden Garanti BBVA, teknolojiye yaptığı aralıksız yatırımlarla geleceğin bankacılığını tasarlamak için çalışıyor.

Son 25 yılda bu alanda toplamda 5 milyar doları aşan yatırım gerçekleştiren ve sektörde bir ilk olarak, teknoloji yönetimini ayrı bir çatı altında konumladığı Garanti BBVA Teknoloji’yi kuran Banka, teknolojiyi sağlıklı büyüme stratejisinin en önemli bileşeni ve hızlandırıcısı kabul ediyor. Garanti BBVA, 90’lı yıllarda başlayan teknoloji yolculuğunda hayata geçirdiği birçok yeniliğin yanında, çevikliği, inovatif çalışma kültürü ve güçlü altyapısı sayesinde sektörün dönüşümünde de öncü rol üstleniyor.

Garanti BBVA, bugünkü konumunun itici gücü olan teknoloji vizyonunu ve yatırımlarını aktarmak, Türk bankacılık sektörünün en büyük teknoloji merkezi olan ve “teknoloji fabrikası” olarak nitelediği Garanti BBVA Teknoloji’yi yakından tanıtmak amacıyla, Garanti BBVA Pendik Teknoloji Kampüsü’nde bir basın buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Mühendislik ve Veri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ve Garanti BBVA Teknoloji Genel Müdürü Fatih Bektaşoğlu ev sahipliği yaparken, düzenlenen sunumun ardından katılımcılara Garanti BBVA Pendik Teknoloji Kampüsü ve TIER IV sertifikasına sahip Garanti BBVA Veri Merkezi tanıtıldı.

Toplantıda Garanti BBVA’nın teknoloji vizyonu, bir kurum kültürü olarak benimseyip üzerine inşa ettiği bankacılık stratejisi ve teknolojinin bankanın büyümesindeki kilit rolünden bahseden Genel Müdür Recep Baştuğ şöyle konuştu: “Bugün bankacılık geniş kitlelere ulaştıkça, teknolojik gelişmelerle birlikte iş yapış şekillerimizde de dönüşümü zorunlu kılıyor. Biz de Garanti BBVA olarak çevikliğimiz, inovatif çalışma kültürümüz ve güçlü teknolojik alt yapımızla sektördeki dönüşüme öncülük ediyoruz. Bu yolculukla bugün ulaştığımız yetkinlik düşünülünce sektörde fark yaratarak son 25 yılda teknolojiye yaptığımız yatırım 5 milyar doları aştı. Bu yolculukta çok önemli ekonomik değişimler yaşadık… En iyi dönemde de, en zor dönemde de değişmeyen tek önceliğimiz teknolojiye yaptığımız yatırımlar oldu. En zor yıllarda bile hiç tereddüt etmeden en büyük yatırım kararları alındı, uygulandı ve banka bugünkü alt yapısını hazırladı.

Bu yatırımlarla bugün stratejik alanlarımızda güçlü büyüyebiliyoruz. Müşterimize kesintisiz, hızlı, kişiye özel bir deneyim sunabiliyoruz. Türkiye’nin en büyük bankacılık operasyonlarını merkezileştirerek yapabiliyoruz. Şubelerimiz böylece daha etkin çalışabiliyor. İştiraklerimizin tamamı, bu teknoloji ve operasyon merkezinden yararlanıyor, kendi sektörlerinde bu farkı müşterilerine yansıtıyor. Birlikte büyüttüğümüz bu yatırım bizim en stratejik aktifimiz ve Türk bankacılık sektörünün en büyük teknoloji merkezi. Garanti BBVA olarak amacımız, müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatmak, onların en doğru finansal kararları almalarını sağlamak ve hayatlarında gerçek bir etki yaratmak. Dolayısıyla, aslında teknolojinin ve dönüşümün özünde insana değer katmak var.” dedi.

Garanti BBVA Mühendislik ve Veri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz de, teknolojinin bankacılık hizmetlerine yansıması, müşteri beklentilerine göre değişen IT stratejileri ve bunun Garanti BBVA bünyesinde nasıl yürütüldüğü ile Garanti BBVA’nın teknoloji yolculuğundaki önemli aşamalar hakkında bilgi verdi. Kuruöz şöyle konuştu: “Bugün fintek ekosistemi ve fintek kurumları, son yıllarda sektörümüzde sıklıkla duyduğumuz, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de öne çıkmaya başlayan dinamiklerin başında geliyor. Garanti BBVA Teknoloji de, aslında finansal teknoloji üretmek üzere kurulmuş büyük bir yapı. Yaklaşık 25 yıl önce, bankacılığın geleceğinin teknolojiyle mümkün olacağını öngörerek, 1998 yılında Garanti Teknoloji’yi kurduk. Operasyonel verimliliğin rekabette büyük avantaj yarattığı o dönemde, merkezi operasyon alt yapılarına ve internet başta olmak üzere düşük maliyetli dağıtım kanalları yaratmaya dönük teknolojik yatırımlara odaklandık. Bu doğrultuda aslında o dönem henüz ‘fintek’ söylemi yokken, ‘Teknoloji’ ismini resmileştirerek, Türkiye’nin en önemli ve en büyük finteklerinden birini hayata geçirmiş olduk. Bu sistem aynı zamanda 25 yıl içinde başta Garanti BBVA olmak üzere bütün iştiraklerimizin dönüşümünün arkasındaki itici güç oldu. Dolayısıyla Garanti BBVA Teknoloji sektörde, teknolojiyi yeni iş modelleri geliştirecek bir kaldıraç olarak kullanarak önemli rol üstleniyor ve Bankamıza büyük katkı sağlıyor.

Öte yandan günümüzde bankacılık sektöründeki en belirgin değişimlerden biri, teknolojinin hızlı ilerleyişi ve dijital dönüşümü. Bu dönüşümün bir sonucu olarak da müşteri beklentilerindeki değişim kritik rol oynuyor. Mobil bankacılık uygulamaları, çevrimiçi bankacılık platformları ve dijital ödeme sistemleri gibi yenilikler, müşterilerin bankacılık deneyimini kökten değiştirdi. Biz de değişen müşteri ihtiyaçlarına yönelik IT süreçlerimizi sürekli yeniliyor, geliştiriyoruz. Büyük miktarda veri ile gerçek zamanlı hizmet verme konusunda çok büyük altyapı yatırımları yapıyoruz. Teknolojiyi her zaman müşterilerimizin faydasına dokunacak şekilde kullanıyoruz. Amacımız, kişiselleştirilmiş önerilerle değer yaratmak ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak. Tüm bu işlemleri yaparken aslında büyük bir fabrika gibi çalışıyoruz. Bu fabrika, soyut bir şekilde arka planda bu gücü yönetiyor ve bunu yepyeni bir mantıkla üretiyor. Garanti BBVA Teknoloji’de agile bir çalışma şeklimiz var. Agile yapısını bir inisiyatif olarak 2017 yılında başlattık ve Türkiye’de bu metodolojiyi sistemine adapte eden ilk finansal teknoloji kurumu olduk. Agile modeli daha güçlü ve sürdürülebilir kılmak adına; süreçlerimizi, araçlarımızı, iş yapış tekniklerimizi agile yaklaşıma göre geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyoruz.”

Garanti BBVA Teknoloji Genel Müdürü Fatih Bektaşoğlu da; “Garanti BBVA ve tüm iştiraklerinin ‘teknoloji fabrikası’ olan Garanti BBVA Teknoloji, 2.400 kişilik dev mühendislik kadrosuyla, bankacılığın geleceğini tasarlamak için çalışıyor. 34 yaş ortalamasındaki çalışanlarımızın %41’ini kadınlar oluşturuyor ve bu durum teknoloji sektörü özelinde bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi. Garanti BBVA Teknoloji’de en büyük değerimiz şüphesiz ki insan, çalışanlarımız… Sektörümüzde bir ‘Okul Şirket’ olarak sürekli devam eden farklı yetenek programları ve gelişim programlarıyla çalışanlarımızın yetkinliklerini arttırmak için çalışırken, iyi mühendisler yanında iyi teknoloji liderleri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Çalışan deneyimi yanında elbette ki odağımız müşteri deneyimi. Sektörde bu alanda öncü olarak yaklaşık 10 yıl önce kendi deneyim tasarım ekibimizi kurduk. Şu an organizasyonumuzda ekiplerimiz geliştirdiğimiz tüm ürünlerin müşteri ihtiyaçlarını sürtünmesiz bir deneyimle karşılayabilmesi için uçtan uca tüm süreci ve görselleri tasarlıyor, sürekli izleyip ölçümleyerek iyileştirme süreçlerini yürütüyor. Bu stratejinin bir sonucu olarak bugün Garanti BBVA Mobil ve BonusFlaş uygulamalarımız en yüksek müşteri memnuniyet skorlarına ulaşmış durumda.” dedi.

Garanti BBVA Teknoloji’nin gündemindeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Bektaşoğlu, “Diğer taraftan önemli bir gündem maddemiz elbette ki Yapay Zekâ. Son bir buçuk yıldır ChatGPT başta olmak üzere, GenAI dediğimiz Üretken Yapay Zekâ tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Üretken yapay zekâ dokunduğu her şeye akıl katıp verimlilik sağlarken, öğrenme kapasitesi sayesinde her türlü ürün ve servisi kişiselleştirmeye de olanak sağlıyor. Bizim burada iki hedefimiz var; birincisi her müşterimizin kendi kişiselleştirilmiş mobil şubesi olmasını, ikincisi de her bir çalışanımızın kendi kişisel asistanı olmasını hedefliyoruz. Üretken yapay zekâ ayrıca yazılım sektörüne çok büyük bir verimlilik fırsatı da getiriyor. Hem uygulamaları geliştirirken bizimle beraber kod yazıyor hem de büyük ölçekli modernizasyon projeleri için bir otomasyon fırsatı sağlıyor. Garanti BBVA Teknoloji’de tüm bu özellikleri kullanmaya başladık, bu sayede hem akıllı asistanımız UGİ’yi daha akıllı ve kişiselleştirilmiş hale getirmeye çalışıyoruz hem de co-pilot kullanarak yazılım geliştirmede daha verimli olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Garanti BBVA Pendik Veri Merkezi

  • Uptime Institute Tier IV sertifikalı veri merkezi olarak, 2N yedekli, aktif-aktif çalışan sistem tasarımı (Enerji, Soğutma, IT Kapasite vb.) Türkiye’de bu çapta sertifikaya sahip 3 kurumdan biri.
  • 2N tam yedekliliğe ek olarak, Pendik Kampüsü enerji ve soğutma kapasitelerini, acil durumlarda yedek altyapı olarak kullanma imkanı.
  • Minimum iki farklı kaynak ve güzergâh kriteri gözetilerek sağlanmış dış altyapı imkanları (Fiber / Enerji)
  • Tam yük altında, 15 dakikaya kadar kesintisiz UPS kapasitesi ve soğutma suyu rezervi
  • Tam yükü karşılayan Jeneratör altyapısı ve 72 saat boyunca otomatik takviye sağlayan yakıt rezervi, sürekli yakıt takviyesi ile süresiz çalışma imkânı
  • Toplam Alan 7,500 m2 (1 futbol sahası büyüklüğünde) / Beyaz Alan 1,850 m2
  • 1,75 MW IT Gücü, 2 MW Soğutma Gücü