Avrupa Birliği 2015 yılından bu yana kapsamlı bir Dijital Finans rejiminin benimsenmesi yönünde önemli adımlar atıyor.

Bu girişimler arasında Açık Bankacılık Stratejisinin benimsenmesinden Açık Finans konusundaki pragmatik yaklaşımlara kadar birçok proje ve faaliyet yer aldı. AB tarafından düzenlenen “Avrupa Birliği’nin Dijital Finans Stratejisinin Geleceği: Küresel Perspektif” konferansı da bu girişimler ışığında AB’nin neler başardığını ve  gelecekte ne gibi adımlar atacağı konularını ele alıyor.

2019-2024 görev süresini tamamladıktan sonra geriye dönüp kendisine: “Bugüne kadar neler başardık?” ve “AB girişimleri küresel stratejik müttefiklerimiz için nasıl bir ilham kaynağı oluşturdu?” sorularına cevap vermek isteyen Avrupa Birliği,  “Dijital finansın batılı bir şekilde yapılmasına yönelik dinamikler ya da dönüşüm ve daha fazla gelişme için sınır ötesi işbirliği arzusu var mı?” gibi sorulara da cevap alıyor.

Öte yandan, önümüzdeki 2024-2029 görev döneminde Dijital Finans stratejisi vizyonunu hayata geçirmek neler yapması gerektiğini de sorgulayan Avrupa Birliği, Açık Finans ve Açık Bankacılık stratejilerinin de sonuçlandırılmasını planlıyor.

Bu bağlamda düzenlenen konferansta Global Blockchain Business Council (GBCC), Dijital Finans Raporu Raportörü ve AB’nin dijital finans düzenlemelerinin çoğunda önemli bir isim olan Ondrej Kovařík’in liderliğinde, politika, düzenleme, piyasa ve akademik bir bakış açısını benimseyerek:

1) AB’nin bugüne kadar neler başardığı,

2) Düzenleyici girişimlerinin küresel etkisi değerlendiriliyor ve

3) Yenilikçi finansın ölçeklenmesini sağlayacak diğer düzenleyici girişimleri belirleniyor.

Toplam 3 panelden oluşan konferansta:

  • Menkul Kıymetlerin ve Finansal Araçların Tokenizasyonu: Merkezi ve Merkezi Olmayan Piyasa Altyapıları
  • Açık Bankacılık ve Açık Finans
  • Küresel olarak uyumlaştırılmış bir rejim inşa edebilir miyiz? konuları da ele alınıyor.

Konferansın tamamını buradan izleyebilirsiniz.